01/11/2022 11:42

Моніторинг додержання Дніпропетровською ОДА прав і свобод та забезпечення потреб різних груп жінок і чоловіків в умовах воєнного стану в Україні

У межах здійснюваного парламентського контролю за додержанням конституційних прав і свобод людини і громадянина, відповідно до статті 101 Конституції України та статті 13 Закону України «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини», статті 9 Закону України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків», представниця Департаменту моніторингу додержання рівних прав і свобод, прав національних меншин, політичних та релігійних поглядів Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини здійснила безвиїзний моніторинг щодо додержання Дніпропетровською обласною державною адміністрацією/ Дніпропетровською обласною військовою адміністрацією (далі – Дніпропетровська ОДА) прав і свобод та забезпечення потреб різних груп жінок і чоловіків, особливо із числа вразливих категорій, в умовах воєнного стану в Україні.

У ході моніторингу вивчались питання додержання прав i свобод різних груп жінок і чоловіків, зокрема в умовах воєнного стану, відповідно до Конвенції ООН про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок, Загальної рекомендації Комітету з ліквідації дискримінації щодо жінок № 30, Резолюції Ради Безпеки ООН 1325 «Жінки, мир, безпека».

За результатами моніторингу встановлено, що Дніпропетровською ОДА для забезпечення оперативної координації заходів з вирішення проблемних питань у гуманітарній та соціальній сферах діє Робоча група з питань гуманітарної допомоги.

Для комплексної підтримки внутрішньо переміщених осіб у м. Дніпро відкрито гуманітарний осередок – Центр допомоги врятованим.

Оцінка базових потреб внутрішньо переміщених осіб, які постраждали від вторгнення РФ в Україну, у гуманітарній допомозі, та надання їм соціальних послуг із урахуванням критеріїв пріоритетності, здійснюється у партнерстві з жіночими громадськими організаціями.

Для осіб з інвалідністю та інших вразливих груп населення продовольчі набори/продовольчі товари надаються через  територіальні центри соціального обслуговування населення.

Контроль якості та термінів придатності продовольчих товарів і продуктів, які надаються як допомога вразливим групам жінок і чоловіків, які постраждали від війни, здійснюється на постійній основі.

Для розміщення внутрішньо переміщених жінок і чоловіків організовано на базі КЗ «Дніпропетровський центр соціально-психологічної допомоги» ДОР пункт безкоштовного тимчасового перебування/проживання. Термін перебування 90 діб, з подальшим розселенням у територіальних громадах області (за потреби).

Для внутрішньо переміщених осіб у пунктах тимчасового перебування створено належні та комфортні умови для проживання, зокрема наявні індивідуальні спальні місця, комплекти постільної білизни, централізоване опалення, вентиляція, електропостачання, освітлення, обладнані санітарно-гігієнічні приміщення, кухні для самостійного приготування та споживання їжі, безкоштовна питна вода та продукти харчування, також наявний пункт надання медичної допомоги та забезпечено медикаментами першої необхідності.

Послуги щодо приготування їжі, прання та прасування, дозвілля хлопців та дівчат дошкільного та/або шкільного віку безкоштовні.

Проте, зазначений пункт тимчасового перебування є недоступним  для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення.

Оцінка потреб у питаннях організації та надання освітніх послуг для хлопців і дівчат, зокрема шкільного віку із числа внутрішньо переміщених осіб у області здійснюється постійно, зокрема щодо забезпечення комп’ютерною технікою. Наразі така потреба відсутня.

Для надання освітніх послуг також залучається потенціал педагогів – жінок і чоловіків із числа внутрішньо переміщених осіб, серед них 316 педагогинь та 53 чоловіків - педагогів.

Всім жінкам і чоловікам, які звертаються за медичною допомогою надаються відповідні якісні медичні послуги, зокрема в умовах воєнного стану, відповідно до вимог МОЗ. Надання медичних послуг, в тому числі екстреної допомоги здійснюється на принципах рівності та своєчасності.

З метою розвитку та державної підтримки малого та середнього підприємництва у області проводиться робота щодо надання грантів бізнесу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.06.2022 № 738 «Деякі питання надання грантів бізнесу», зокрема схвалено 107 заяв на отримання мікрогрантів, 33 із яких вже отримали фінансування.

Найактуальнішими для жінок та чоловіків, які перебувають у складних життєвих обставинах та потребують соціальної допомоги, виявилися послуги виявилися послуги соціальна адаптація, консультування, соціальний супровід, соціальна профілактика.

Екстрено (кризово) соціальні послуги надано 418 – жінкам, 202 – чоловікам, 313 сім’ям.

Ведеться тісна співпраця з громадським сектором - ГО «Промінь Дніпро», Громадський рух «Джендер Стрім»,  БО «Благодійний фонд «Посмішка» ЮА, зокрема:

- створено дві мобільні бригади  соціально-психологічної допомоги у м. Дніпро;

- залучено до роботи координаційної ради з питань сімейної та гендерної політики, попередження насильства в сім’ї, протидії торгівлі людьми.

Крім того, здійснюється співпраця з регіональним представником з питань запобігання та протидії насильству за ознакою статі Фонду народонаселення ООН в Україні.

Для інформування різних груп жінок і чоловіків про порядок та умови надання медичних, освітніх, адміністративних та соціальних послуг у Дніпропетровській області, можливостей отримання грошової допомоги, ліків, продуктів харчування тощо забезпечується інклюзивний підхід:

- офіційний сайт Дніпропетровської ОДА має інтерфейс для осіб з порушенням зору;

- застосовується  переклад жестовою мовою у ефірах телевізійних каналів;

- для людей з порушеннями слуху на сторінці ОДА у мережі Facebook розміщено відеоролик щодо способів висловлення підтримки  особам з порушеннями слуху, зокрема  в умовах воєнного стану.

Проводяться інформаційні кампанії  за тематиками:

- запобігання та протидія насильству, формування відповідального батьківства – поширення соціальної реклами;

- попередження домашнього насильства та жорстокого поводження з дітьми, формування відповідального батьківства – розповсюдження інформаційних матеріалів (плакати/буклети тощо – 6572 примірники).

На сайті Дніпропетровської ОДА розміщено актуальну інформацію щодо запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі.

Також моніторингом встановлено, що з метою забезпечення виконання  повноважень  у сфері розширення прав та можливостей жінок і чоловіків, зокрема щодо здійснення просвітницької діяльності з питань ґендерної рівності на сайті ОДА розміщено нормативно-правова база у сфері сімейної та гендерної політики.

За результатами безвиїзної перевірки підготовлено звіт із рекомендаціями, який направлено для врахування в роботі Дніпропетровської ОДА.