13/10/2023 10:16

Модель «Барнахус» і допомога дітям, постраждалим від насильницьких дій, - Представник Уповноваженого з прав дитини взяла участь в міжвідомчій нараді

Дитина стала свідком або постраждала від насильства чи інших протиправних дій? Як здійснюється досудове розслідування та судовий розгляд? Як сприяти тому, щоб дитина розкрила важливу для суду інформацію і водночас не допустити повторної травматизації дитячої психіки?

Ці та інші питання порушувалися на міжвідомчій нараді, до якої в онлайн форматі долучилася Представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав дитини Ірина Суслова.

В обговоренні також взяли участь представники Міністерства юстиції, Міністерства соціальної політики, Дитячого фонду ООН в Україні, Координаційного центру з надання правової допомоги, Офісу Генерального прокурора, Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх.

Під час наради Ірина Суслова зазначила, що впровадження юстиції, дружньої до дитини, було актуальним і раніше, проте особливого значення це питання набуло зараз – у час російської агресії проти України, коли воєнні злочини вчиняються на очах дітей повсякчас.

Учасники наради першочергово обговорили питання, що сприятимуть здійсненню кримінального провадження з повагою до прав дитини. Зокрема, щодо можливості удосконалення та додаткового врегулювання діяльності Центрів захисту соціально-психологічної підтримки у процесі правосуддя дітей, які постраждали або стали свідками насильства, за моделлю «Барнахус», їх технічне забезпечення.

Окремо постали питання підвищення компетенції психологів та залучення їх до процесуальних дій, роль прокурорів під час опитування неповнолітніх. Також на майбутнє домовлено запланувати зустрічі в тематичних групах та проведення спільних заходів.

Своєю чергою представниця Дитячого фонду ООН Ван Чі Пхам наголосила, що імплементація моделі «Барнахус» повинна плануватись в довгостроковій перспективі.

Віримо, що злагоджена робота представників окремих підрозділів і напрямків у підсумку дасть змогу проводити процесуальні дії за міжнародними стандартами, дбаючи про кращі інтереси дитини.

Зазначимо, що Офіс Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини є одним із підписантів Меморандуму про взаєморозуміння з питань сприяння впровадженню моделі «Барнахус» в Україні та здійснює заходи щодо моніторингу дотримання прав дітей в Україні в межах своїх повноважень.

Для довідки: Барнахус («будинок для дітей») – це місце, де багатопрофільна міжвідомча команда (слідчі, представники кримінального судочинства, служб захисту дітей, психологи, медпрацівники) співпрацює, щоб забезпечити дітям-жертвам та свідкам насильства ефективний захист і правосуддя, дружнє до дитини. За моделлю «Барнахус» в Україні з 2020 року працюють Центри захисту соціально-психологічної підтримки у процесі правосуддя дітей, які постраждали або стали свідками насильства, де їм комплексно надається соціальна, психологічна, правова, медична допомога. Наразі в Україні створено сім центрів моделі «Барнахус».