05/11/2024 16:05

Маніпуляції на правах дитини: ситуація щодо дитячого притулку Служби у справах дітей Львівської ОВА

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець повідомляє у своєму Telegram-каналі додаткову інформацію про порушення прав дитини у цій установі

“Не минуло й тижня, як адміністрація закладу почала маніпулювати інформацією для того, щоб уникнути відповідальності. Вкотре наводжу виявлені факти порушення прав дитини”, – написав Омбудсман України. 

У повідомленні про факти порушень йдеться, що: 

  • умови перебування в закладі неналежні, без поваги до прав дитини. Львівська ОВА зобов’язана гарантувати, що діти в закладах перебувають у безпечних і гуманних умовах — це вимога законодавства. 
  • всі діти, які перебувають у притулку — це діти, якими опікується держава. Законодавство чітко регламентує, що термін перебування дітей у притулку не має перевищувати 90 днів. Тому перебування дітей понад 2 роки у притулку свідчить про бездіяльність відповідальних органів, і це є задачею держави вирішити проблему. 
  • прийняття дітей до закладів під час евакуації не повинно бути виправданням для зупинки процесу пошуку родин для дітей і їхнього майбутнього в родині. Законодавство передбачає, що кожна область, включаючи Львівську та Запорізьку, має розвивати сімейні форми виховання.
  • притулок не є медичною установою, але це не знімає відповідальності здійснювати контроль за станом здоров'я вихованців. Під час моніторингу виявили, що притулок не має чинного договору хоча б із одним закладом охорони здоров’я або власної медичної ліцензії на провадження медичної практики. Тобто дітям проводяться медичні процедури та маніпуляції без належного контролю, що може становити загрозу життю та здоров’ю дитини та порушує законодавство. 
  • підстави переміщення дітей до ізолятора та відмежування їх від інших підопічних — не зафіксовані в медичній документації. Тому на підставі яких медичних висновків дітей відправляли до ізолятора та чому? Діти свідчили, що поміщення в ізолятор є формою покарання. 

“Усе вище перелічене — це прямі порушення прав дитини, які забезпечені законодавством. Окрім того, обурення викликають свідоме викривлення інформації у соцмережах, зокрема використання дітей для захисту іміджу притулку. Діти повинні бути захищені від маніпуляцій і експлуатації, а їхні інтереси та права мають бути на першому місці”, — говорить Дмитро Лубінець. 

Він також зазначає, що замість використання неповнолітніх у публічних заявах, потрібно зосередитися на вирішенні виявлених порушень, що вказані у звіті Уповноваженого.

Дмитро Лубінець наголошує, що моніторинговий візит провели у співпраці з представниками організацій громадянського суспільства. За його словами, це забезпечує неупередженість висновків, а моніторингові візити спрямовані на підтримку прав дітей, а не на дискредитацію закладу чи області!