20/01/2023 11:57

Координаційна зустріч з правозахисниками на Сумщині

За участі працівника Секретаріату Уповноваженого Олександра Бурки та регіонального координатора взаємодії з громадськістю Уповноваженого в Сумській області Марини Єжкун відбулась міжрегіональна координаційна зустріч з регіональними координаторами та працівниками офісу Омбудсмана в Черкаській, Чернігівській, Кіровоградській областях, представниками приймалень Громадської спілки «Українська Гельсінська спілка з прав людини» у відповідних областях та місті Чугуїв, а також регіональної координаторки Благодійного фонду «Стабілізейшен Суппорт Сервісез» на Сумщині.

Під час зустрічі говорили про регіональні можливості для переселенців та необхідність створення загального інформаційного продукту, який включатиме актуальну та корисну інформацію.

Мабуть, немає родини в Україні, яку наразі якимось чином не стосується проблема переселення. Людині, яка опинилась в новій громаді, важко все - від пошуку можливостей задоволення базових потреб - житла, продуктів, одягу - до відновлення документів, працевлаштування та інтеграції в нове середовище. Тож створення бази даних корисних контактів установ та організацій, які надають послуги різного характеру - питання актуальне. Не менш важливо те, щоб ця інформація систематично оновлювалась, була доступною для різних верств населення та розповсюджувалась через ресурси місцевої влади та популярні майданчики ЗМІ в регіоні. Як правильно зібрати та актуалізовувати таку інформацію - думок на діалоговій сесії було чимало.

Також обговорили важливий момент посилення співпраці та презентації зібраних даних для зазначених представників, задля уникнення розповсюдження некоректної інформації та домовленостей про умови адекватного перенаправлення. Тож, наступним кроком після обговорення, визначення технічної складової та збору інформації будуть офлайнові заходи в регіонах.

Окрім питання можливостей розглянули також теми, що потребують додаткової уваги правозахисної спільноти. Зокрема, доступу до порівняння навчальних програм для дітей з родин ВПО, перенесення комунальних закладів реабілітації та підтримки та створення для людей гідних умов проживання, моніторингу місць компактного поселення внутрішньо переміщених осіб тощо.

Внутрішнє переселення в кожному з регіонів - на півночі, сході та в центральній частині України - має свої особливості, тож і підходи до розробки аналітичних досліджень, налагодження процесів взаємодії організацій, які працюють з ВПО та населенням, що страждає від війни, також мають відрізнятися задля ефективності та результату.