14/06/2024 15:52

Дитячий будинок сімейного типу: велика родина для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування

З початку повномасштабного вторгнення РФ майже 15 000 дітей в Україні залишилися без батьківського піклування, з яких 1 855 – у зв’язку зі смертю батьків. Попри всі виклики, кожна дитина заслуговує на зростання в люблячий родині або ж в у середовищі, наближеному до сімейного.

Дитячі будинки сімейного типу (ДБСТ) є однією з альтернатив перебування дітей в інтернатному закладі для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Наразі в Україні функціонує понад 1 300 дитячих будинків сімейного типу, в яких виховується близько 9000 дітей. ДБСТ як сімейна форма виховання суттєво підвищує шанси дітей на успішну соціалізацію та інтеграцію в суспільство.

Дитячий будинок сімейного типу (ДБСТ)  окрема сім’я, яка взяла на виховання від 5 до 10 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, включно з біологічними. Створити таку сімейну форму виховання можуть як подружжя, так і окрема особа, яка не перебуває у шлюбі.

Вихованці перебувають у дитячому будинку сімейного типу до досягнення 18-річного віку, а в разі продовження навчання у закладі загальної середньої освіти, за денною формою навчання у закладі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти - до 23 років або до закінчення відповідних закладів освіти.

Як створити ДБСТ?

Рішення про утворення дитячого будинку сімейного типу приймає районна, районна у мм. Києві та Севастополі держадміністрація, виконавчий орган міської ради на підставі заяви такої сім'ї або окремої особи. Перелік необхідних документів також можна дізнатися в спеціалістів зазначених установ.  

Після створення ДБСТ передбачена допомога від держави у вигляді:

  • житла, а саме надання в користування батькам-вихователям будинку або багатоквартирної квартири. Дитячий будинок сімейного типу також може бути створений на власній житловій площі кандидатів у батьки-вихователі або орендованій житловій площі (за умови укладення договору оренди не менше ніж на п’ять років та нотаріального посвідчення такого договору);
  • земельної ділянки, за потреби, для ведення садівництва або ж городництва;
  • капітального ремонту житла, також за потреби;
  • грошової допомоги на кожну дитину в розмірі 2,5 прожиткових мінімумів, на дитину з інвалідністю – 3,5, після їх влаштування в ДБСТ;
  • грошового забезпечення для батьків-вихователів у розмірі одного прожиткового мінімуму на кожну прийомну дитину відповідного віку;
  • соціальний супровід фахівцями.

Попри те, що нещодавно Уряд виніс на розгляд Верховної Ради України пропозицію щодо зміни терміну ДБСТ на "прийомна сім'я", важливо розуміти, що незмінною завжди залишається головна мета – щоб кожна дитина зростала в родинному середовищі та мала відповідальних дорослих поруч!

Нагадуємо, якщо Вам відомо про випадки порушення прав дитини, Ви можете звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

- за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;

- на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua; 

- на гарячу лінію: 0800501720;

- за тел. 044-299-74-08.