13/05/2025 14:16

Захист прав постраждалих від Чорнобильської катастрофи: прозорість процесів та гарантії соціальної підтримки

13 квітня 2025 року в Офісі Омбудсмана України відбулася нарада Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України для підготовки питань щодо посилення соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та щодо використання території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи. Про це повідомив О мбудсман України Дмитро Лубінець. 

Уповноважений дякує Голові Комісії, народному депутату України Арсенію Пушкаренку, за активну позицію у відстоюванні прав ліквідаторів та постраждалих осіб. У засіданні взяли участь члени Комісії, народні депутати України, представники органів місцевого самоврядування та громадських організацій.

«За ініціативою Офісу Омбудсмана мої представники в Житомирській, Рівненській, Чернігівській, Сумській та Київській областях вже долучилися до процесу дозиметричної паспортизації населених пунктів, що зазнали радіоактивного забруднення. Мета — забезпечення максимальної прозорості цього процесу та належного контролю з боку інституції Омбудсмана. Такий процес не може бути вибірковим чи частковим — якщо ми говоримо про проведення дозиметричної паспортизації, вона має охоплювати всі постраждалі населені пункти», — наголосив Дмитро Лубінець.

Омбудсман України зауважив, що станом на сьогодні фінансування виділено лише на перевірку 192  населених пунктів із 927, що є абсолютно неприйнятним. Це ставить під загрозу реалізацію прав значної частини постраждалого населення. Уповноважений тримає цю ситуацію на постійному контролі.

Одним із ключових питань залишається збереження державних гарантій соціального захисту. За результатами наради буде направлено відповідний лист до Міністерства соціальної політики України з вимогою належного реагування на озвучені проблеми. Офіс Омубдсмана готовий до спільної роботи з громадськими організаціями та народними депутатами задля того, аби всі постраждалі внаслідок Чорнобильської катастрофи отримали повноцінний державний захист.

«Будь-які зловживання чи спроби скоротити соціальні гарантії є неприпустимими. Держава має демонструвати послідовність і відповідальність у питанні захисту прав громадян, які постраждали внаслідок найбільшої техногенної катастрофи ХХ століття», — підсумував Дмитро Лубінець.