22/09/2023 10:24

За реагування Уповноваженого вжили заходів щодо усунення проявів дискримінації за ознакою віку та забезпечили дотримання вимог до реклами про вакансії (прийом на роботу)

До Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини звернулась громадянка З. стосовно порушень законодавства про рекламу, зокрема виявлення дискримінаційних вимог у рекламі про вакансії (прийом на роботу), розміщених на сайті Work.ua.

На підтвердження зазначеного заявниця надала посилання на оголошення, в якому містились вимоги щодо бажаного віку кандидатів, що є порушенням норм, передбачених зокрема у статті 24-1 Закону України «Про рекламу», пункті першому частини п’ятої статті 50 Закону України «Про зайнятість населення» та дискримінацією за ознакою віку у сфері зайнятості.

Крім того, заявниця повідомила, що неодноразово надсилала скарги на оголошення цього користувача до служби підтримки Work.ua, проте компанією не було вжито заходів реагування.

Під час здійснення заходів реагування в межах провадження Уповноваженого за даним зверненням було встановлено, що на сайті Work.ua у відкритому доступі розміщено Правила та умови використання сайту (далі –Правила), пунктом 1.16. яких встановлено обов’язок користувачів у змісті вакансій не публікувати вимоги до статі, віку та інші дискримінаційні вимоги до кандидатів (частина третя статті 11 Закону України «Про зайнятість населення»).

Відповідно до пункту 3.4. Правил компанія залишає за собою право редагувати або видаляти матеріали, опубліковані користувачем на сайті, якщо вони не відповідають Правилам, завдають шкоди компанії або третім особам, а також на свій власний розсуд без зазначення причини. Крім того, були надіслані листи-реагування до Державної служби України з питань праці та ТОВ «ВОРК УКРАЇНА».

Зауважимо, що у період дії воєнного стану Державна служба України з питань праці та її територіальні органи можуть здійснювати заходи державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання та фізичними особами, які використовують найману працю, в частині додержання вимог Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», а також з питань виявлення неоформлених трудових відносин та законності припинення трудових договорів.

Однак, питання щодо дотримання вимог статті 24-1 Закону України «Про рекламу» відсутнє серед переліку питань, контроль за дотриманням яких дозволено здійснювати Держпраці в період воєнного стану.

Разом із тим, за реагуванням Уповноваженого із роботодавцем-власником оголошення проведено інформаційно-роз’яснювальну роботу щодо додержання вимог законодавства про рекламу в частині змісту реклами про вакансії (прийом на роботу) та можливих наслідків для суб’єктів господарювання за порушення вимог статті 24-1 Закону України «Про рекламу». Дискримінаційні вимоги із оголошення про вакансію було видалено.

Таким чином, забезпечено додержання вимог, закріплених у статті 24-1 Закону України «Про рекламу», пункті першому частини п’ятої статті 50 Закону України «Про зайнятість населення», та усунуто прояв дискримінації за ознакою віку в сфері зайнятості.

Нагадуємо, що в разі порушення прав, Ви можете звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

- за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;

- на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;

- на гарячу лінію: 0800501720;

- за тел. 044-299-74-08.