11/05/2023 17:25

Уповноважений відреагував на випадок відмови співробітниками Національної поліції дівчині в прийнятті заяви про зґвалтування

Наприкінці квітня Уповноваженому зі ЗМІ стало відомо про випадок відмови співробітниками Національної поліції України дівчині у прийнятті заяви щодо зґвалтування.

Зі змісту публікації вбачається, що потерпіла звернулася до одного з управлінь ГУНП у м. Київ із заявою про зґвалтування, якого зазнала. Однак, зі слів дівчини вбачається, що працівники поліції не повірили у факт насильства, заявили, що вона «сама винна» та не бачать сенсу писати заяву. Крім того, дівчина стверджувала, що правоохоронець змусив її написати пояснювальну записку, що зґвалтування не було, а також записав відео, на якому дівчина це повторює.

З метою з’ясування обставин та забезпечення проведення невідкладної перевірки зазначеної у повідомленні інформації та вжиття належних заходів реагування у разі наявності правових підстав було спрямовано лист у відповідну прокуратуру.

Наразі прокуратура поінформувала Уповноваженого про те, що за вказаною заявою внесені відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочато кримінальне провадження за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.152 Кримінального кодексу України.

Уповноважений вкотре звертає увагу, що 22.09.2022 Європейський суд з прав людини ухвалив рішення у справі «Івашків проти України», у якому підтвердив позицію, що бездіяльність органів влади разом з дискримінаційним ставленням до постраждалих, применшенням завданої шкоди, порушує одразу кілька статей Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, зокрема статті 14, відповідно до якої забороняється дискримінація.

Крім того, 01.11.2022 для України набрала чинності Конвенція Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами, відповідно до статті 15 якої сторони забезпечують або посилюють належну підготовку для відповідних спеціалістів, які займаються жертвами або особами, що вчинили будь-які акти насильства, які підпадають під сферу застосування цієї Конвенції, з питань недопущення та виявлення такого насильства, забезпечення рівності між жінками та чоловіками, потреб і прав жертв, а також стосовно того, як запобігати повторній віктимізації.

Також згідно зі статтею 50 Конвенції сторони вживають необхідних законодавчих або інших заходів для забезпечення того, щоб відповідальні правоохоронні органи негайно та належним чином реагували на всі форми насильства, які підпадають під сферу застосування цієї Конвенції, шляхом надання належного та невідкладного захисту жертвам.

У разі неналежного реагування або відмови у наданні необхідної допомоги, громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які постраждали від сексуального насильства, можуть звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

- поштою або через скриньку (адреса: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008),

- через регіональні громадські приймальні Уповноваженого;

- електронною поштою: hotline@ombudsman.gov.ua;

- на «гарячу лінію»: 0 800 50 17 20;

- за тел. 044 299 74 08.