09/02/2024 15:21

За реагування Уповноваженого поновили право громадянки на соціальний захист та допомогу без дискримінації

Наприкінці грудня 2023 року до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини звернулася жінка, внутрішньо переміщена особа, яка виховує трьох неповнолітніх дітей, стосовно порушення керівником Тячівського управління соціального захисту населення Тячівського району Закарпатської області (далі – Тячівське УСЗН) її права на соціальний захист та щодо ймовірної дискримінації за ознакою місця реєстрації чи проживання.

За реагування Уповноваженого 15.01.2024 Головне управління Національної соціальної сервісної служби у Закарпатській області (далі – Головне управління) здійснило позапланову перевірку дотримання вимог законодавства Тячівським УСЗН.

За результатами позапланової перевірки Головним управлінням:

- встановлено порушення Тячівським УСЗН термінів розгляду та призначення допомоги при народженні дитини за заявою заявниці на її малолітню дитину 2023 року народження;

- Тячівському УСЗН надано вимогу щодо усунення виявлених порушень, вжиття відповідних заходів реагування на виявлене порушення та недоліки, ухвалення управлінських рішень;

- заявниці рекомендовано звернутися із заявою до Буштинської селищної ради щодо взяття на облік та поновлення недоотриманої виплати допомоги при народженні дитини 2020 року народження за період з 01.05.2023 по 01.10.2023.

Окрім того, за реагування Уповноваженого Тячівська районна військова адміністрація (далі – Тячівська РВА) здійснила перевірку викладених заявницею обставин щодо неналежної поведінки керівника Тячівського УСЗН під час надання їй адміністративних послуг. З цією метою 29.01.2024 було відібрано письмове пояснення керівника Тячівського УСЗН.

Відповідно до результатів перевірки відомості щодо неналежної поведінки керівника Тячівського УСЗН не знайшли свого об’єктивного підтвердження.

Натомість керівник Тячівського УСЗН повідомив, що під час особистого звернення заявниці у листопаді-грудні 2023 року їй було повідомлено про об’єктивні обставини, які унеможливили взяття на облік та продовження виплати допомоги при народженні дитини на її доньку 2020 року народження, зокрема відсутність матеріалів особової справи отримувача усіх видів соціальної допомоги та письмового звернення заявниці.

23.01.2024 заявниця звернулася до Буштинської селищної ради із заявою про взяття на облік та поновлення недоотриманої виплати допомоги при народженні її дитини 2020 року народження за період з 01.05.2023 по 01.10.2023.

25.01.2024 Буштинська селищна рада передала до Тячівського УСЗН пакет документів за зверненням заявниці.

Наразі Тячівським УСЗН подано запит до Управління соціального захисту населення Слов’янської міської ради Донецької області для отримання Довідкиатестата щодо останнього періоду призначення та виплати допомоги при народженні дитини на малолітню дочку заявниці.

Отже, за реагування Уповноваженого заявниці забезпечено можливість реалізувати право на соціальний захист та допомогу як внутрішньо переміщеній особі, а також матері, яка виховує трьох неповнолітніх дітей, без будь-якої дискримінації.

Право на соціальний захист поновили.

Додержання рівних прав і свобод людини і громадянина, принципу рівності та недискримінації у діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування під час надання публічних послуг перебуває на постійному контролі Уповноваженого.

У разі порушення/обмеження прав і свобод, неналежного реагування або відмови у наданні необхідної допомоги громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які зазнали дискримінації за будь-якою ознакою, можуть звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини: поштою або через скриньку (адреса: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008), через регіональні громадські приймальні Уповноваженого, електронною поштою: hotline@ombudsman.gov.ua  або зателефонувати на гарячу лінію: 0 800 50 17 20, 044 299 74 08.