23/09/2022 09:11

Виявлено недоліки у діяльності 307-го дисциплінарного батальйону Військової служби правопорядку ЗСУ, які призводять до порушення прав засуджених військовослужбовців

22 вересня 2022 року працівники Департаменту з питань реалізації національного превентивного механізму Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини відвідали 307-й дисциплінарний батальйон Військової служби правопорядку Збройних Сил України з метою вивчення стану додержання прав засуджених військовослужбовців та виконання рекомендацій, наданих за результатами попереднього відвідування.

У день відвідування в батальйоні утримувалось 45 засуджених військовослужбовців, з кожним із них працівниками Департаменту проведено конфіденційні бесіди. Під час відвідування вивчено порядок та умови відбування покарання засуджених військовослужбовців, службову документацію та діяльність дисциплінарного батальйону. Фактів катування та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження та покарання виявлено не було.

За результатами повторного відвідування дисциплінарного батальйону виявлено порушення вимог національного законодавства та недотримання міжнародних стандартів у сфері поводження з в’язнями, що призводять до порушення їхніх прав.

Зокрема, незважаючи на вжиті командуванням батальйону заходи щодо покращення умов тримання засуджених, залишилися невиконаними рекомендації, які надавалися Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини за результатами попереднього відвідування у 2020 році. Зокрема щодо додержання прав засуджених військовослужбовців на гідні умови тримання (у лазні не встановлені перегородки, що забезпечують приватність під час миття) та підтримання контактів із зовнішнім світом (не встановлено стаціонарного телефонного зв’язку та не забезпечено доступу до мережі Інтернет, що позбавляє можливості спілкування з рідними).

Відсутність доступу до глобальної мережі Інтернет позбавляє засуджених військовослужбовців можливості здійснювати онлайн-навчання, що призводить до порушення їхніх прав на освіту.

Через неврегулювання Міністерством оборони України питання залучення та оплати праці засуджених військовослужбовців відповідно до статті 77 Кримінально-виконавчого кодексу України, з 2019 року вони не залучаються до оплачуваної праці, що призводить до порушення їхніх  прав на працю.

Під час вивчення діяльності медичного пункт військової частини А 0448, який забезпечує надання медичної допомоги, виявлено недоліки, які призводять до порушення прав засуджених військовослужбовців на отримання належної медичної допомоги.

Зокрема медичний пункт здійснює свою діяльність за відсутності ліцензії на провадження господарської діяльності з медичної практики, що порушує вимоги чинного законодавства України.

Через незабезпечення медичного пункту необхідним діагностичним обладнанням для проведення обстежень та не налагодженість взаємодії із закладами охорони здоров’я МОЗ України щодо проведення лабораторних досліджень засудженим військовослужбовцям не проводиться первинний та профілактичний огляди.

За результатами відвідування буде підготовлено звіт з рекомендаціями та пропозиціями щодо усунення виявлених недоліків і скеровано до відповідних органів державної влади.