14/09/2023 16:27

Відвідування Теофіпольського районного суду Хмельницької області

Представник Уповноваженого у Хмельницькій області Оксана Кізаєва, працівник Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Оксана Шейгец та регіональний координатор взаємодії з громадськістю в Хмельницькій області Ольга Осередчук, у межах реалізації національного превентивного механізму, здійснили планове відвідування Теофіпольського районного суду Хмельницької області.

Під час відвідування встановлено, що умови утримання підсудних (засуджених) осіб у районному суді та задоволення їхніх базових потреб не відповідають загальноприйнятим та європейським стандартам та визначеним національним законодавством нормам, згідно з якими в кожному приміщенні суду мають бути приміщення для конвою та камери для підсудних (засуджених).

У Теофіпольському районному суді зазначених камер немає, підсудних (засуджених), які перебувають під вартою, вимушено тримають у стаціонарному загородженні для розміщення підсудних, яке розташоване в залі судових засідань на першому поверсі. Конвоювання цих осіб здійснюється за маршрутом: «спеціальний автомобіль-зала судових засідань-спеціальний автомобіль». За таких умов підсудні не мають змоги вживати їжу (згідно з поясненнями адміністрації суду вживання їжі підсудними, які перебувають під вартою, не передбачено), не мають вільного доступу до питної води та санвузла.

В районному суді немає кімнати для роботи адвоката з підсудними (засудженими), що призводить до відсутності можливості реалізації права на конфіденційне побачення цих осіб із захисником.

У приміщенні суду не забезпечено ізольованого маршруту конвоювання обвинувачених (підсудних) засуджених до зали судових засідань, для спеціального автотранспорту варти та посадки (висадки) обвинувачених (підсудних), засуджених (з урахуванням існуючих технічних характеристик) відсутній спеціальний бокс та обладнана огороджена стоянка для спеціального автотранспорту варти. Спеціальний конвойний транспорт здійснює посадку (висадку) обвинувачених (підсудних), засуджених з центральної частини приміщення суду.

Відповідно до вимог законодавства щодо безбар’єрного простору доступність приміщення суду для осіб з інвалідністю та маломобільних груп населення не забезпечена, зокрема: не забезпечено доступ до санітарного вузла, прохід до якого відгороджений решіткою.

З метою усунення виявлених порушень прав і свобод підсудних (засуджених) Секретаріатом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини будуть скеровані відповідні акти реагування до компетентних органів.