12/07/2023 13:57

Відвідування Сумського центру соціально-психологічної реабілітації для дітей області

У межах реалізації національного превентивного механізму моніторингова група у складі Представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Сумській області Тетяни Мироненко, працівника Офісу Уповноваженого Анастасії Завалій та регіонального координатора взаємодії з громадськістю Уповноваженого в Сумській області Марини Єжкун здійснила відвідування Сумського центру соціально-психологічної реабілітації для дітей області.

Центр соціально-психологічної реабілітації дітей (далі - центр) - заклад соціального захисту, що створюється для тривалого (стаціонарного) або денного перебування дітей віком від 3 до 18 років, які опинились у складних життєвих обставинах, надання їм комплексної соціальної, психологічної, педагогічної, медичної, правової та інших видів допомоги.

Центр розрахований на 50 вихованців, у день візиту в закладі проживало 13 дітей, 5 з яких є дітьми-сиротами або дітьми, позбавленими батьківського піклування. 40 дітей, які перебували у центрі на початку повномасштабного вторгнення Росії на територію України, були евакуйовані до Австрії, де перебувають до сьогодні в супроводі керівника закладу та сестри медичної. 22 з них є дітьми-сиротами або дітьми, позбавленими батьківського піклування. Над 40 дітьми оформлено опіку громадянами Австрії, відповідно до вимог законодавства  цієї країни.

Керівництвом центру вживаються заходи для покращення матеріально-побутового стану перебування дітей: заклад забезпечений сучасними меблями, обладнанням для приготування їжі, новим кухонним приладдям. Для задоволення потреб у навчанні та зв’язку із зовнішнім світом облаштовано комп’ютерний клас із сучасним устаткуванням. Для потреб дітей з інвалідністю, які користуються кріслом колісним, обладнано вбиральню на першому поверсі, відповідно до чинних будівельних норм.

Під час приготування їжі та планування щотижневого та перспективного меню використовується сучасне програмне забезпечення, яке дозволяє розрахувати не тільки калорійність, а й харчову цінність кожної страви.

Водночас моніторингом виявлені й деякі недоліки. Так, у закладі відсутні захисні споруди (укриття) та будь-які обладнані підвальні приміщення, які мають забезпечувати можливість безпечного перебування вихованців та персоналу закладу в разі повітряної тривоги або обстрілів.

Під час відвідування групою НПМ у закладі працювали: лікар загальної практики та сімейної медицини, лікар-психіатр за сумісництвом та 5 сестер медичних. Здійснюється контроль за видачою медичних препаратів пацієнтам, відповідно до лікарських призначень, однак відповідної ліцензії на медичну практику в закладі немає.

При максимальній наповнюваності Центру – 50 осіб, не додержується право дітей на приватність Так, ліжка в дитячих кімнатах стоять впритул, а площа кімнат менша за нормативно визначену, у всіх кімнатах не вистачає твердого інвентарю. Вхідна група не обладнана пандусом.

За результатами візиту підготовлено відповідні листи реагування.