02/05/2025 10:53

Відвідування Старосинявського районного суду Хмельницької області

У межах реалізації національного превентивного механізму 30.04.2025 група НПМ регіонального представництва Уповноваженого в Хмельницькій області здійснила планове відвідування Старосинявського районного суду Хмельницької області (далі – суд).

Мета відвідування – перевірка доступності громадян до судочинства, умов перебування громадян у суді, тримання підсудних, доступності суду для осіб з інвалідністю.

Встановили, що суд знаходиться в двоповерховій адміністративній     будівлі. У приміщенні суду встановлені інформаційні стенди з наявною інформацією про графік прийому громадян суддями, зразки заяв, інформація щодо переліку справ призначених до розгляду протягом робочого тижня, про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, телефони гарячих ліній, правила та обов’язки учасників судових процесів тощо.

Штатна чисельність працівників суду –17 осіб, у тому числі 4 суддів по штату. Фактично здійснюють правосуддя 3 судді.

Охорона приміщення суду та пропускний режим здійснюється працівниками Територіального управління Служби судової охорони в Хмельницькій області, якими ведеться перевірка та реєстрація пропуску осіб до приміщення суду. Ведеться відеоспостереження як по периметру будівлі так і всередині приміщення суду.

У суді облаштовано 1 судову залу для розгляду цивільних справ та 1 судову залу для розгляду кримінальних справ з облаштованим боксом з органічного скла. Усі зали технічно оснащені для проведення судових процесів в режимі відеоконференцзв’язку.

У приміщенні суду наявне найпростіше укриття.

Утім, в ході відвідування виявлені порушення прав людини у діяльності установи.

Зокрема, за браком вільних приміщень у суді відсутні: кімната для роботи адвоката з підсудними (засудженими), конвойні приміщення, камери для підсудних (засуджених); відсутній ізольований маршрут конвоювання підсудного до зали судового засідання. Окрім того, будівля суду є непристосованою для людей з особливими потребами.

З метою усунення виявлених порушень та недоліків буде підготовлено та направлено відповідні акти реагування до компетентних органів.

Нагадуємо, що у разі порушення прав людини і громадянина можна звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

• за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;

• на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;

• на гарячу лінію: 0800501720;

• за тел. 044-299-74-08.