У межах реалізації зобов’язань України за Факультативним протоколом до Конвенції проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження і покарання 20 грудня 2024 року група НПМ у складі представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Чернівецькій області Ірини Ісопенко, головного спеціаліста Відділу сприяння роботі регіональних представництв Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Олександра Сидоренка та представниці громадської організації Аріни Лупу здійснила відвідування місця несвободи, а саме – спеціалізованого автомобіля конвойної служби військової частини 3113 Національної гвардії України в Чернівецькій області, призначеного для перевезення взятих під варту осіб.
Місце несвободи — це місце, де особа утримується, або може утримуватись за наказом будь-якого судового, адміністративного чи іншого органу або за його вказівкою, з його відома чи мовчазної згоди під вартою, в ув’язненні або під опікою, яке ця особа не має права залишити з власної волі або не має можливості реалізувати цю волю. В Україні до місць несвободи належать і спеціалізовані автомобілі, у тому числі спеціалізовані автомобілі з конвоєм.
Група НПМ оглянула кабіну водія та салон кузова спецавтомобіля. Під час відвідування встановили, що автомобіль розрахований на одночасне перевезення до 6 взятих під варту осіб у трьох одномісних та одній тримісній камерах. Спецавтомобіль утримується у належному технічному та санітарному стані. Наявна документація підтверджуюча проходження технічного огляду.
Автомобіль обладнаний засобами відеонагляду та зв’язку, має природну та механічну припливно-витяжну вентиляцію, систему опалення салону, укомплектований вогнегасниками, які своєчасно пройшли технічне обслуговування та аптечкою першої медичної допомоги.
Проте, під час відвідування було виявлено непристосованість транспортного засобу для перевезення осіб з інвалідністю.
За результатами відвідування Секретаріатом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини буде складено звіт та направлено до компетентних органів відповідні акти реагування з метою усунення виявлених порушень.
Нагадуємо, що у разі порушення прав людини і громадянина можна звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини: