12/02/2024 10:06

Відвідування Кельменецького районного суду Чернівецької області

У межах реалізації зобов’язань України за Факультативним протоколом до Конвенції проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження і покарання група НПМ у складі Представника Уповноваженого у Чернівецькій області Ірини Ісопенко, працівника Секретаріату Уповноваженого Аліни Пітей-Маляр та представника громадськості Віктора Третьякова здійснила відвідування Кельменецького районного суду Чернівецької області (далі – Суд).

У суді забезпечено доступ обвинувачених (підсудних), засуджених до чистої питної води та окремого санітарного вузла. Наявна система відеоспостереження та стаціонарний металодетектор арочного типу.

Під час відвідування встановлено, що умови утримання обвинувачених (підсудних), засуджених у районному суді та задоволення їхніх базових потреб не відповідають загальноприйнятим та європейським стандартам та визначеним національним законодавством нормам, згідно з якими в кожному приміщенні суду мають бути приміщення для конвою та камери для тримання обвинувачених (підсудних), засуджених. У Суді таких камер немає. Обвинувачених (підсудних), засуджених, які перебувають під вартою, вимушено тримають у стаціонарному загородженні, яке розташоване в залі судового засідання на другому поверсі. Також немає кімнати для роботи адвоката з обвинуваченими (підсудними), засудженими, що призводить до відсутності можливості реалізації права на конфіденційне побачення цих осіб із захисником.

Розроблений маршрут конвоювання теж має недоліки. Конвоювання обвинувачених (підсудних), засуджених здійснюється: «спеціальний автомобіль-зала судових засідань-спеціальний автомобіль».

Для спеціального автотранспорту варти та посадки (висадки) обвинувачених (підсудних), засуджених облаштовано окремий в`їзд, але під час відвідування був перекритий припаркованим автомобілем. На маршруті зустрічаються конструкції, речі, які є потенційним джерелом небезпеки.

Санітарний вузол відокремлений, проте санітарно-гігієнічний стан порушує право на гідність.

Відповідно до вимог законодавства щодо безбар’єрного простору, доступність приміщення суду для осіб з інвалідністю та маломобільних груп населення забезпечена частково.

З метою усунення виявлених порушень прав і свобод підсудних (засуджених) Секретаріатом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини будуть скеровані листи реагування до компетентних органів.

Нагадуємо, що у разі порушення прав людини і громадянина можна звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

- за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;

- на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;

- на гарячу лінію: 0800501720;

- за тел. 044-299-74-08.