16/12/2022 17:15

В Одесі відбулася робоча зустріч за участі Представника Уповноваженого Олени Вихор щодо проблемних питань захисту прав дітей під час дії воєнного стану

За ініціативою регіонального представництва Уповноваженого в Одеській області у просторі «Veterans hub odesa» відбулась робоча зустріч щодо проблемних питань захисту прав дітей під час дії правового режиму воєнного стану.

Участь у заході взяли Представник Уповноваженого з прав дітей, сім’ї, молоді та спорту Олена Вихор, працівник Офісу Омбудсмана в Одеській області Тарас Кошевий, уповноважена з контролю за дотриманням прав людини в поліцейській діяльності Жанна Мішкевич, уповноважена з питань осіб, зниклих безвісти в Одеської області Оксана Харітонова.

Представник Уповноваженого Олена Вихор поінформувала учасників зустрічі про масштаби порушення прав дітей в умовах воєнного стану. Наголосила, що права дітей на життя та здоров’я, передбачені статтею 6 Конвенції ООН про права дитини, постійно зазнають порушення з боку РФ. До того ж порушується право дітей на медичне обслуговування та медичну допомогу, передбачене статтею 24 Конвенції ООН про права дитини, та право дітей на освіту, що передбачене статтями 28, 29 цієї ж Конвенції.

Страшні цифри статистики. Від початку повномасштабного вторгнення РФ, станом на ранок 15 грудня, в Україні загинуло 447 дітей, 856 зазнали поранень, 328 вважаються зниклими безвісти, верифіковано 13613 дітей, викрадені і вивезені в Росію, 121 дитина повернута.

Про кожен факт незаконного переміщення або депортації дітей, який став відомий Офісу Уповноваженого, було повідомлено Офісу Генерального прокурора, Головному слідчому управлінню СБУ, в Національне інформаційне бюро.

Тарас Кошевий розповів учасникам про першочергові кроки та задачі співпраці, аби результати спільних зустрічей були ефективними в забезпеченні прав дітей під час воєнного стану та поінформував, що на сайті Уповноваженого є розділ «Права дитини» де кожен має змогу скористатись інформацією, як діяти якщо ви перебуваєте на території України, як діяти якщо ви перебуваєте за межами на території України. Також, було поінформовано про створений портал «Діти війни» який надає актуальну та зведену інформацію про дітей, які постраждали внаслідок війни російської федерації проти України (загиблі, поранені, зниклі безвісти, депортовані), та тих, кого вдалося розшукати і врятувати.

У свою чергу Жанна Мішкевич наголосила, що кожен факт зникнення дитини повинен бути зареєстрований. За процедурою, якщо дитину правоохоронці не знаходять протягом доби, зникнення кваліфікують за статтею 115 Кримінального кодексу України (вбивство), а разом з цим інформацію про розшук розміщують на офіційній сторінці сайту Головного управління Нацполіції. Також поінформувала про особливості діяльності підрозділів ювенальної превенції в умовах дії правового режиму воєнного стану, їх взаємодії з іншими суб'єктами забезпечення та захисту прав дітей. Для полегшення роботи працівникам ювенальної превенції буде розроблений алгоритм роботи, який буде опрацьований на практиці, а саме розроблення методичних рекомендацій щодо особливостей діяльності підрозділів ювенальної превенції в умовах правового режиму воєнного стану.

Оксана Харітон акцентувала увагу на забезпеченні та захисті прав дітей на деокупованих територіях, обговорювались питання щодо дій поліцейських під час розшуку дітей, які зникли безвісти, особливостей спілкування з дітьми, виявлення дітей, які залишились без батьківського піклування.

А також, поінформувала, що в Одесі запрацювало регіональне представництво Офісу Уповноваженого зі зниклих безвісти. Пошук зниклих безвісти ведеться постійно, 24/7 приймають велику кількість громадян, рідні яких не виходять на зв’язок.

Голова громадської організації «Прожектор» Віталій Матвєєв поділився досвідом протидії домашнього насильства, існуючою та дієвою практикою.

За результатами зустрічі сторони обмінялись інформацією, отримали практичні кейси щодо захисту прав дітей та домовились про подальшу взаємодію.