13/06/2024 17:33

Уповноважений звернувся до Конституційного Суду України з поданням щодо конституційності положень про надання та використання відпусток

7 червня Уповноважений звернувся до Конституційного Суду України із конституційним поданням про визнання такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) окремих положень Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» № 2136-ІХ від 15 березня 2022 року в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впорядкування надання та використання відпусток, а також інших питань» від 22 листопада 2023 року №3494-IX.

Виходячи із тлумачення норм Закону № 2136-ІХ, роботодавець може:

1) одноосібно обмежувати надання щорічної основної відпустки 24 календарними днями на поточний робочий рік; 

2) переносити на період після припинення або скасування воєнного стану невикористані у період воєнного стану дні відпустки; 

3) надавати невикористані дні відпустки, що перевищують 24 календарні дні, без збереження заробітної плати;

4) невикористані дні такої відпустки можуть надаватися без збереження заробітної плати після припинення або скасування воєнного стану – до моменту використання днів відпусток, які були перенесені;

5) відмовити працівнику у наданні невикористаних днів щорічної відпустки у період дії воєнного стану.

Виплати за щорічні (основну та додаткові) відпустки є складовими заробітної плати. Невикористані дні щорічних відпусток не можуть надаватися за рішенням роботодавця без збереження заробітної плати, адже відповідно до ст. 45 Конституції України щорічні відпустки є оплачуваними та їх тривалість визначається законами.

Мало того, відповідно до ст. 64 Конституції України допускається обмеження прав на період воєнного стану, але не їх скасування. Відтак, строк дії обмежень, що встановлені у зв’язку з воєнним станом, повинен бути строково визначений і передбачений законом, а не діями роботодавця.

Неконституційність окремих положень Закону № 2136-ІХ в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впорядкування надання та використання відпусток, а також інших питань» від 22 листопада 2023 року №3494-IX підтверджена і науково-експертними висновками наукової спільноти.

Тому Уповноважений Верховної Ради України з прав людини вважає, що оспорювані положення Закону № 2136-ІХ, якими змінено порядок надання невикористаних днів щорічної основної відпустки на період дії, а також після припинення або скасування воєнного стану, є такими, що не відповідають Конституції України ч. 1 ст. 8, ч. 2-3 ст. 22, ст. 45 та ст. 64 Конституції України.

З текстом конституційного подання, у якому наведено детальне обґрунтування неконституційності вказаних положень, можна ознайомитися тут: http://surl.li/ukfcd.