18/07/2022 17:03

Уповноважений: Росія продовжує незаконно депортувати українських дітей

Днями до Підмосков’я з тимчасово окупованого Донецька переміщено 9 українських дітей, позбавлених батьківського піклування. Усі діти є рідними братами та сестрами з однієї родини та раніше жили у Донецьку в дитячому будинку. Про це повідомив Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець.

Як повідомив у своєму телеграм-каналі губернатор Московської області Андрій Воробйов, братів та сестер з України було розділено і переміщено до російських Курська та Ростова. Днями всіх дітей доправили до Підмосков’я для влаштування до сім’ї російських громадян.

Коментуючи це повідомлення, Уповноважений зауважив, що російська пропаганда видає воєнні злочини за благородний вчинок, хизуючись «небайдужістю» росіян.

«Насправді Росія спочатку власноруч робить українських дітей сиротами, вбиваючи їхніх батьків та членів родини снарядами, роз’єднує їх сім’ї в депортації, позбавляє їх права навчатися і зростати на Батьківщині, руйнуючи школи та цивільну інфраструктуру міст та селищ, а потім великодушно «влаштовує» до сторонніх людей на чужині!», - зазначив Дмитро Лубінець.

Уповноважений наголосив, що такими діями Російська Федерація порушує норми статті 49 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни, яка забороняє здійснювати примусове переселення або депортацію осіб з окупованої території.

«Насильницька передача дітей однієї національної групи в іншу є одним з проявів геноциду відповідно до статті 2 Конвенції про запобігання злочину геноциду та покарання за нього. Також країною-агресором порушено низку статей Конвенції ООН про права дитини, зокрема: статті 8, якою встановлено зобов'язання держав поважати право дитини на збереження індивідуальності, включаючи громадянство, ім'я та сімейні зв'язки, не допускаючи протизаконного втручання; статті 21, де закріплено обов’язок держав забезпечувати, щоб усиновлення дитини дозволяли лише компетентні органи влади, які визначають, що усиновлення допустимо з огляду на статус дитини щодо батьків, родичів і законних опікунів і що зацікавлені особи дали свою усвідомлену згоду на усиновлення», - повідомив Омбудсман.

Уповноважений наполягає, що усиновлення в іншій країні може розглядатися як альтернативний спосіб догляду за дитиною в разі відсутності іншого придатного догляду в країні походження дитини.

З метою розслідування факту депортації та передачі українських дітей в сім’ю громадян Росії Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини направлено повідомлення до Офісу Генерального прокурора України.

Уповноважений звертається до усіх небайдужих громадян, у разі виявлення фактів депортації українських дітей до РФ, телефонувати за номером 0 800 50 17 20 (гаряча лінія Уповноваженого ВРУ з прав людини).