28/02/2024 14:18

Участь у Третій конференції ромських жінок: «Захист прав ромських жінок під час війни в Україні»

Заступник директора Департаменту-начальник відділу прав національних меншин, корінних народів та релігійних поглядів Департаменту моніторингу додержання рівних прав і свобод, прав національних меншин, політичних та релігійних поглядів Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Володимир Кондур взяв участь у Третій конференції ромських жінок: «Захист прав ромських жінок під час війни в Україні».

Захід був організований у межах співпраці Офісу Омбудсмана з Ромським жіночим фондом «Чіріклі» в рамках реалізації проєкту «Голос жінки та лідерство» за підтримки Українського Жіночого Фонду та Уряду Канади.

Учасники – представники центральних та місцевих органів виконавчої влади, ромських жіночих громадських організацій, а також міжнародних інституцій, які працюють у сфері рівності та недискримінації.

На заході були презентовані ключові результати роботи Офісу Омбудсмана за напрямом додержання прав ромів в Україні.

Під час свого виступу Володимир Кондур зазначив, що додержання прав осіб з числа ромської національної меншини (спільноти), розроблення та впровадження політики забезпечення рівності, інтеграції та участі ромської спільноти в українському суспільстві, є одним із ключових напрямів діяльності Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та Секретаріату Уповноваженого.

Він зауважив, що негативні стереотипи й упередження щодо ромів призводять до дискримінації та несправедливого поводження з боку як державних, так і недержавних суб’єктів, а також породжує випадки насильства. В першу чергу це стосується ромських жінок, які часто зазнають множинної дискримінації на підставі поєднання кількох факторів, включно з етнічним походженням, статтю, соціальним статусом та додатковими факторами, такими як інвалідність, вік тощо.

Особлива увага була приділена моніторинговим візитам, які здійснили працівники Секретаріату Уповноваженого до ромських поселень на Закарпатті, Львівщині, Одеській області та реалізації пілотного проєкту «Документування осіб з числа ромської національної меншини (спільноти) та напрацювання юридичних механізмів спрощення цієї процедури» у м. Мукачево Закарпатської області в межах проєкту Ради Європи «Підтримка реформування законодавчої бази щодо національних меншин та зміцнення стійкості національних меншин і ромів в Україні».

«Моніторинг Секретаріату Уповноваженого показує, що під час повномасштабної війни Росії проти України ромські жінки опинилися у ще більш скрутному становищі. Багатьом з них довелося взяти на себе повну відповідальність за життя своєї родини, оскільки чоловіки пішли на фронт, залишилися в окупації чи зоні активних бойових дій, тоді як жінки з дітьми шукали порятунку на більш безпечній території України чи поза її межами» – сказав Кондур.

Наприкінці свого виступу Володимир Кондур подякував усім присутнім за участь і відзначив той факт, що Ромський жіночий фонд «Чіріклі» є надійним партнером Офісу Омбудсмана в усіх проєктах, що стосуються захисту прав і свобод представників національних меншин (спільнот) України».