23/01/2025 11:27

Трудотерапія чи трудова експлуатація? Порушення прав у соціальних закладах

Омбудсман України Дмитро Лубінець повідомив, що у 2024 році під час перевірок місць несвободи соціальної сфери виявили порушення прав підопічних на працю та захист від експлуатації, зокрема через неправомірне використання трудотерапії.

Що ж передбачає трудотерапія? Це організована діяльність для:

  •   відновлення втрачених функцій через адаптовану працю;
  •  соціальної реінтеграції та адаптації підопічних;
  •  розвитку навичок для покращення самообслуговування та підвищення впевненості в собі;
  •  позитивного фізичного і психологічного впливу на організм.

Однак перевірки показали, що в деяких закладах трудотерапія використовується не для реабілітації, а для виконання робіт, які повинні здійснювати обслуговуючий персонал, наприклад, двірники чи санітари. Також були випадки, коли підопічних змушували працювати безкоштовно без офіційних договорів та винагороди. Адміністрації інтернатів використовують їх працю, позбавляючи соціальних та економічних гарантій.

На кожен виявлений випадок порушень Омбудсман направляє подання до відповідних органів для вживання заходів, усунення порушень та покарання винних. 

«Трудова експлуатація — це порушення прав людини. Ми маємо створити безпечні умови для реабілітації тих, хто найбільше цього потребує. Трудотерапія повинна бути інструментом реабілітації, а не засобом експлуатації!», — зауважив Дмитро Лубінець.