02/02/2022 13:35

Спеціальну доповідь Уповноваженого про стан реалізації національного превентивного механізму у 2020 році презентовано в Львівській ОДА

Співробітники регіонального представництва Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини презентували у Львівській обласній державній адміністрації за допомогою засобів відеозв‘язку Спеціальну доповідь Уповноваженого про стан реалізації національного превентивного механізму у 2020 році та висвітлили системні порушення прав людини в місцях несвободи, які були виявлені під час проведення моніторингових візитів у 2020 та 2021 роках.

У заході взяли участь представники Львівської обласної прокуратури, Головного управління Національної поліції в Львівській області, Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань, філії ЦОЗ ДКВСУ у Львівській області, керівники структурних підрозділів соціальної та гуманітарної сфери, охорони здоров’я Львівської ОДА, Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України, Західного територіального управління Військової служби правопорядку Збройних Сил України.

Спеціальна доповідь Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини про стан реалізації національного превентивного механізму містить 9 розділів, в яких є посилання на конкретні приклади порушення прав людини, утримуваних осіб, ув’язнених та засуджених, підопічних, що мали місце за звітний період, та заходи, що вживались Уповноваженим з метою їх усунення. В кінці кожного розділу Уповноваженим також пропонуються конкретні рекомендації органам державної влади та місцевого самоврядування з метою захисту від катувань, жорстокого або такого, що принижує гідність, поводження чи покарання. Окремий розділ присвячений виконанням рекомендацій, наданих Уповноваженим у Спеціальній доповіді за 2019 рік.

Під час заходу представник Уповноваженого в західних областях Світлана Семчишин наголосила, що найчастіше Уповноважений отримує скарги щодо права утримуваних осіб, які стосуються неналежних умов утримання (45%) і порушення права на охорону здоров’я та медичну допомогу (45%). 80% таких скарг стосуються порушення прав людини в установах ДКВС та медичних закладах ЦОЗ ДКВС, які підпорядковані Міністерству юстиції України.

З метою запобігання катуванням, жорстокому, нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню чи покаранню, у межах національного превентивного механізму, Офіс Омбудсмана постійно збільшує кількість моніторингових візитів до місць несвободи усіх типів. У 2020 році в умовах пандемії збільшили кількість таких візитів, порівняно з 2019 роком, на 15% (2019 – 711, 2020 – 815). У 2021 році Офісом Омбудсмана проведено 981 візит та охоплено 25% всіх місць несвободи (3753), що є найвищим показником з моменту запровадження національного превентивного механізму в Україні. Україна увійшла до п’ятірки європейських країн, які продовжували візити до місць несвободи з метою моніторингу додержання прав і свобод людини та громадянина в умовах пандемії коронавірусної інфекції.

Регіональний представник Уповноваженого у Львівській області Руслан Клапчук та регіональний координатор взаємодії з громадськістю Уповноваженого Тетяна Панасенко зупинилися на системних порушеннях прав людини в усіх типах місць несвободи, про які йдеться в доповіді, особливо акцентуючи увагу на закладах Львівщини.

Наприкінці зустрічі Світлана Семчишин подякувала представникам правоохоронних органів та органів державної влади за постійну співпрацю задля вирішення проблемних питань, пов’язаних із забезпеченням додержання прав та свобод людини і громадянина в регіоні, та висловила сподівання на подальшу плідну взаємодію задля недопущення порушень прав людини.