26/04/2024 15:56

Сексуальне насильство як зброя війни: стратегія ворога залякати цивільне населення

Сексуальне насильство, пов'язане з конфліктом, є найбільш замовчуваним злочином. Наразі Офісом Генерального прокурора України зафіксовано 290 фактів СНПК.

Про це повідомив в.о. директора Департаменту моніторингу додержання рівних прав і свобод, прав національних меншин, політичних та релігійних поглядів Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Олександр Осіпов під час презентації Пам’ятки для працівників правоохоронних органів та суддів для ефективного розслідування та судового розгляду справ СНПК. 

Захід, який відбувся в інформаційному агентстві «Укрінформ»,  організований ГО «UA Experts» за підтримки Офісу Віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольги Стефанішиної, Фонду ООН в галузі народонаселення UNFPA.

Пам’ятка має рекомендаційний характер, водночас є корисною для розуміння наслідків СНПК.

Під час вітального слова Олександр Осіпов зауважив, що незважаючи на постійне збільшення задокументованих Офісом Генпрокурора фактів СНПК, перед нами стоїть завдання не лише зібрати всю інформацію для притягнення винних до відповідальності, а й не нашкодити постраждалим.

«Ми саме та інституція, якій людина може довіряти, у тому числі довірити повідомлення про СНПК», — сказав Олександр Осіпов. Він також повідомив, що до Уповноваженого можуть звертатися особи, які постраждали від насильства, вчиненого російськими солдатами, і це буде абсолютно конфіденційно. Без згоди постраждалої особи в жодному разі не будуть розголошені її дані та не передані стороннім особам.

Як зазначив Олександр Осіпов, зафіксована офіційно кількість випадків сексуального насильства не відображає реальних масштабів цього злочину. Після деокупації територій чітко вбачається, що всюди, де стояли російські військові, фіксуються випадки СНПК.

Росія використовує сексуальне насильство як тактику війни, зброю та інструмент приниження та придушення українського народу. Тому презентація «Пам’ятки для працівників правоохоронних органів та суддів для ефективного розслідування та судового розгляду справ СНПК» – чудовий маркер роботи і консолідації зусиль громадського сектору та органів державної влади з єдиною метою — притягнення винних до відповідальності.

«Офіс Омбудсмана – провідник між людиною, яка нам довіряє і відповідними органами, які фіксують злочини СНПК і створюють доказову базу для Міжнародного трибуналу. Ми маємо докласти зусиль, аби постраждалі зверталися з повідомленнями про СНПК», —  наголосив Олександр Осіпов.