24/06/2022 16:17

Роз’яснення щодо особливостей встановлення фактів народження або смерті в умовах воєнного стану

На окупованій країною-агресором території України російські окупанти невибірково обстрілюють приватний житловий сектор, цивільну інфраструктуру (лікарні, бібліотеки, укриття тощо), безжалісно вбивають мирне населення, нещадно ставляться до новонароджених дітей та їхніх матерів.

Зазначені злочини проти людяності спонукають до правового врегулювання спрощеного порядку встановлення фактів, що мають юридичне значення – народження та смерті.

З метою досягнення вказаного Верховною Радою України прийнято за основу зі скороченням строку прийняття проєкт закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей встановлення юридичних фактів в умовах воєнного чи надзвичайного стану» (реєстр. № 7310 від 21 квітня 2022 року) (далі – проєкт закону).

 Правова підстава встановлення факту народження або смерті осіб у межах території, на якій діє воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України

Стаття 3 Конституції України визначає людину, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпеку найвищою соціальною цінністю в Україні.

Стаття 55 Конституції України стверджує, що забезпечення прав і свобод людини є головним обов’язком держави; права і свободи людини і громадянина захищаються судом.

Пунктами 1, 14 частини першої статті 92 Основного Закону України передбачено, що тільки законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов’язки громадянина; судочинство; порядок виконання судових рішень.

Стаття 75 та пункт 3 частини першої статті 85 Конституції України належить до повноважень Верховної Ради України як єдиного органу законодавчої влади в Україні.

У частинах першій і другій статті 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» розкрито зобов’язання України щодо гарантування прав і свобод людини і громадянина, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, усім громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території.

Загальна характеристика проєкту закону

Проєктом закону запроваджено спрощену процедуру встановлення юридичних фактів народження та смерті в межах території, на якій діє воєнний чи надзвичайний стан.

До тимчасово окупованої території віднесено іншу сухопутну територію України, внутрішні морські води і територіальне море України, визнані в умовах воєнного стану тимчасово окупованими рішенням Ради національної безпеки і оборони України, введеним у дію указом Президента України.

Порядок звернення до суду

Подання заяви

Заява про встановлення факту народження особи в межах території, на якій діє воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до чинного законодавства, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання заявника. 

Заява про встановлення факту смерті особи в межах території, на якій діє воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до чинного законодавства, може бути подана родичами померлого, їхніми представниками, або іншими заінтересованими особами до будь-якого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання заявника. 

Розгляд справи

Справи про встановлення факту народження або смерті особи в межах території, на якій діє воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до чинного законодавства, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду. 

Рішення суду

У рішенні про встановлення факту народження особи в межах території, на якій діє воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до чинного законодавства, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків. 

Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи в межах території, на якій діє воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до чинного законодавства, підлягає негайному виконанню.

Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи в межах території, на якій діє воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до чинного законодавства, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Копія судового рішення видається учасникам справи негайно після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті особи.

Крім того, планується звільнити від судового збору заявників у справах за заявами про встановлення фактів, що мають юридичне значення, поданих
у зв’язку із дією воєнного чи надзвичайного стану.