20/06/2024 10:55

Росія сприймає дітей на окупованих територіях як власність: тема українських дітей звучить на конференції в Італії

Сотні тисяч українських дітей на тимчасово окупованих територіях перебувають під ризиком депортації. Вони втрачають не тільки свою національну ідентичність, а будь-яку ідентифікацію себе з Україною.

На цьому наголосила Радниця Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Олександра Дворецька на конференції «Поза межами війни: руки від дітей», що відбулася в Італії.

У Центрі Балдуччі в Поццуоло-дель-Фріулі зібралися представники українських та італійських неурядових організацій, Клубу ЮНЕСКО в Удіне, патронатів муніципалітетів Поццуоло-дель-Фріулі та Удіне, Посольства України при Святому Престолі (Ватикан), журналісти та експерти в сфері права людини, релігійні діячі, щоб підняти болючу для України тему — дітей-жертв війни.

Радниця Уповноваженого окреслила драматичні наслідки вторгнення РФ в Україну, масштаб і жорстокість воєнних злочинів росіян, від яких найбільше потерпають діти. Вона акцентувала увагу італійської спільноти на системній депортації і примусовому переміщенні українських дітей, що маскуються представниками РФ під «оздоровлення» чи «лікування».

«Кричущим є прагнення РФ перевиховати дітей у нових росіян. Їх примушують сприймати російські символи та ідеологію через навчальні програми, що включають російську пропаганду. Водночас систематично знищується інформація про українське походження дітей: змінюються імена, прізвища й будь-які персональні дані задля переведення дітей в російську національну групу й пришвидшеного набуття ними громадянства РФ», – підкреслила Олександра Дворецька.

Радниця Омбудсмана наголосила, що Україна непохитна в своєму прагненні повернути всіх дітей додому, забезпечити їм надійні підвалини для реабілітації після пережитого горя та успішної реінтеграції опісля. Задля цього ведеться активна робота в рамках Міжнародної коаліції за повернення українських дітей, до якої наразі долучилося 37 країн. Важливим у цьому контексті став Саміт миру в Швейцарії та функціонування Робочої групи пункту 4 української Формули миру, відповідальним за реалізацію якого є Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець.

Олександра Дворецька подякувала організаторам за те, що конференція стала ще однією платформою не лише для обговорення захисту прав українських дітей в умовах збройного конфлікту, а й для напрацювання стратегій якнайшвидшого повернення їх з депортації й примусового переміщення, консолідації зусиль України та міжнародного співтовариства вжити рішучих заходів для тиску на Росію.