08/02/2022 17:16

Результати перевірки додержання прав постраждалих від домашнього насильства осіб органами держвлади та місцевого самоврядування Рівненського району Рівненської області

Регіональним представництвом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в північних областях, на виконання Стратегічних напрямів діяльності Уповноваженого на 2022 рік, здійснено моніторинг додержання прав осіб, які постраждали від домашнього насильства, органами державної влади та місцевого самоврядування Рівненського району Рівненської області.

Під час візиту встановлено, що в кожній територіальній громаді визначено відповідальні особи, до компетенції яких належить реалізація державної політики з питань запобігання та протидії домашньому.

Згідно із статистичними даними, в Рівненському районі впродовж 2021 року до структурних підрозділів, відповідальних за реалізацію державної політики у сфері запобігання та протидії домашньому насильству виконавчих комітетів сільських, селищних, міських рад територіальних громад надійшло 1586 звернень від громадян про здійснення домашнього насильства щодо них, в тому числі 43 від дітей, 1399- від жінок, 144 - від чоловіків.

Узагальнена інформація з цього питання систематично подається до Департаменту соціальної політики Рівненської облдержадміністрації за встановленою формою.

У 19 територіальних громадах району створені відповідні координаційні ради, проте потребує завершення їх формування Березнівській, Клеванській, Соснівській, Головинській, Білокриницькій територіальних громадах.

На території Рівненського району діє Районна соціальна програма запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі на період до 2025 року, затверджена розпорядженням голови районної державної адміністрації від 15.06.2021 № 315. Водночас під час дистанційного моніторингу інформаційних ресурсів моніторинговою групою встановлено відсутність оновленої інформації з питань запобігання та протидії домашньому насильству. Так, на одному з офіційних веб-сайтів Рівненської РДА відсутня відповідна інформація про дію зазначеної вище соціальної програми та стан її виконання, а також актуальна узагальнена інформація із зазначеного питання (останнє оновлення – 06.06.2019). Зазначена інформація також відсутня на новому веб-сайті РДА.

Вибіркова перевірка інформаційних ресурсів органів місцевого самоврядування також засвідчила обмеження прав громадян з питань запобігання та протидії домашньому насильству. На інформаційному веб-порталі Бабинської, Білокриницької, Дережанської територіальних громад відсутня будь-яка інформація із зазначеного питання, яка сприяла б правовій інформованості населення про розроблення та виконання місцевих програм із запобігання та протидії насильству, функціонування спеціалізованих служб підтримки, права постраждалих осіб, їх підтримку та захист, просвітницьку роботу тощо.

З метою забезпечення прав осіб, які постраждали від домашнього насильства, звіт з відповідними рекомендаціями буде скеровано до Рівненської районної державної адміністрації для усунення виявлених недоліків.