28/03/2025 10:44

Реформа ТЦК та СП, ефективна комунікація та психологічна допомога — важливі кроки для підтримки родин українських оборонців

Сьогодні у стінах нашої інституції відбулося виїзне засідання Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України з питань правового статусу, медичного забезпечення, психологічної допомоги та соціального захисту ветеранів війни, військовослужбовців та членів їх сімей. У засіданні взяли участь народні депутати України, представники Офісу Омбудсмана, держорганів та громадських організацій. 

Омбудсман України Дмитро Лубінець розповів про роботу нашого Офісу щодо підтримки родин загиблих, полонених та зниклих безвісти військовослужбовців. Ми отримуємо значну кількість звернень по цьому напрямку: близько 10 тисяч звернень лише за три місяці цього року. Також упродовж двох попередніх років ми провели 76 зустрічей з понад 8 тисячами членів родин зниклих безвісти та полонених Захисників і Захисниць у всіх регіонах України. Тому ми знаємо про їхні проблеми з перших вуст.

Особливий акцент варто робити на психологічній підтримці. Ключова проблема — це відсутність на державному рівні стратегії підтримки родин загиблих, полонених і зниклих безвісти військовослужбовців. Зокрема, критично не вистачає інформаційної кампанії, аби родини розуміли до кого вони можуть звертатися. Окремо варто переосмислити роль ТЦК та СП у процесі надання психологічної допомоги. Реформа ТЦК та СП, яку готує Міноборони, є нагальною, оскільки наразі ці структури фактично не виконують соціальну функцію. Робота психолога з членами родини не повинна закінчуватися повідомленням про загиблого.

Омбудсман зазначив, що ще одна проблематика — неефективна інформаційна кампанія з боку відповідних держорганів. Як приклад — ситуація з виплатами коштів рідним полонених Захисників. Минулого року були внесені зміни у статтю 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей". Відповідно до них кошти для близьких безвісно зниклих та полонених військовослужбовців можуть перерозподілятися між родичами, що в загальній сумі не перевищує 50% грошового забезпечення. Причина змін в тому, що після повернення з полону військовослужбовці фактично залишалися без грошей, а збереження за військовослужбовцем 50% грошей дозволить йому розпоряджатися ними на свій розсуд. Але такі зміни викликали певну соціальну напругу. На думку Уповноваженого, вона була зумовлена тим, що рідні Захисників не отримали належного розʼяснення таких змін. Тому чітка комунікація між громадянами та державою — це необхідність.

Окремо Дмитро Лубінець розповів про ініціативи Офісу Омбудсмана, спрямовані на психологічну підтримку, роз'яснювальну роботу, а також про нашу залученість до опрацювання нормативно-правових актів, що мають на меті покращити захист прав оборонців та їхніх сімей.

"Дякую усім учасникам за зустріч. Сподіваюся, що за результатами засідання будуть ухвалені чіткі рішення. Повага до Захисників, Захисниць і їхніх родин повинна відчуватися на всіх рівнях", — підсумував Омбудсман.