05/09/2023 11:03

Проблеми дітей з розладами аутичного спектру: Представник Уповноваженого з прав дитини провела зустріч з представниками ІПАГ

В умовах війни спостерігається проблема ускладненого доступу дітей  з розладами аутичного спектру (РАС) до діагностики, а також реабілітаційних та освітніх послуг.

Саме цю проблему в Центрі захисту прав дитини обговорювали Представник Уповноваженого з прав дитини Ірина Суслова спільно із заступником директора Інституту педіатрії, акушерства і гінекології імені академіка О.М. Лук’янової з перинатальної медицини Тетяною Знаменською.

«Ця проблема не нова, однак ще більш виразною вона стала після повномасштабного вторгнення. Маємо приклади, коли батьки змушені пройти сім кіл пекла, аби поставити дитині діагноз, знайти місце, де дитина могла б навчатися та соціалізуватися. Є труднощі з пошуком профільних фахівців, спеціального інвентаря та обладнання та й закладів в цілому. Здебільшого такі послуги надають приватні заклади, які не є доступними для більшості громадян», - наголосила Ірина Суслова.

Сторони обговорили приклади найкращого досвіду країн Європи та США в роботі з цією категорією дітей та можливості їх втілення в Україні. Також представники ІПАГ зазначили, що залежно від кожного окремного випадку, спеціалісти на базі їхнього закладу мають змогу розпізнавати розлади аутичного спектру в дітей вже на 1-му році життя.  

«Раннє втручання» - це дуже важливо, коли йдеться про дитину. Чим раніше батьки дізнаються про діагноз і почнуть отримувати необхідні послуги, тим більше шансів у дитини мати майбутнє», - зазначила заступниця директора ІПАГ Тетяна Знаменська.

За підсумками зустрічі сторони домовились розробити спільну стратегію щодо особливостей надання реабілітаційних та освітніх послуг у закладах дітям з особливими освітніми потребами у короткій, середній та довготривалій перспективі.  

Згідно з даними ВООЗ, у світі приблизно 1 дитина зі 100 страждає на аутизм. В Україні немає достовірної статистики, але вона корелюється зі світовою – понад 1% від загальної кількості дітей. Тобто із 7,3 млн дітей, народжених в Україні, близько 73 000 мають РАС.

У липні поточного року Секретаріат Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини підписав меморандум про співпрацю з Державною установою «Інститут педіатрії, акушерства і гінекології імені академіка О. М. Лук'янової Національної академії медичних наук України» з метою консолідації зусиль, спрямованих на захист прав дітей в умовах правового режиму воєнного стану, а також післявоєнного відновлення.

Нагадуємо, у разі порушення Ваших прав або прав Вашої дитини Ви можете звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

- за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;

- на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;

- на гарячу лінію: 0800501720;

- за тел. 044-299-74-08.