15/03/2023 10:43

Представник Уповноваженого з соціальних та економічних прав Олена Колобродова провела особистий прийом громадян

Представник Уповноваженого з соціальних та економічних прав Олена Колобродова провела особистий прийом громадян.

Під час прийому були порушені питання батьками, які є опікунами своїх повнолітніх дітей, що стосуються додержання прав недієздатних осіб з інвалідністю 1 групи з підгрупи А.

Ними повідомлено, що чинне законодавство є недосконалим, оскільки вимагає звернення опікунів до суду що два роки з питання визнання особи недієздатною. Процес призначення опікуна над недієздатною особою є тривалим в часі, забюрократизованим через велику кількість довідок, які необхідно подати до опікунської ради, а судово-психіатрична експертиза, що проводиться за рахунок замовника, є дороговартісною. Батьками недієздатних повнолітніх дітей запропоновано внести зміни до Цивільного процесуального кодексу України (далі – ЦПК України) щодо визнання такої категорії осіб недієздатними пожиттєво.

Олена Колобродова роз’яснила заявницям, що передбачена норма частини шостої статті 300 ЦПК України встановлює здійснення періодичного судового нагляду/контролю, що, в свою чергу, слід розглядати як захід, пов’язаний із реалізацією правоздатності, гарантію недопущення зловживань, про які йдеться, зокрема, у Конвенції про права осіб з інвалідністю. З метою найбільшого гарантування прав осіб, дієздатність яких обмежена або які її позбавлені, очевидно такий законодавчий підхід є виправданим. Адже позитивним кроком законодавця є застосування у справах про визнання фізичної особи недієздатною періодичного судового контролю за наявністю підстав для позбавлення особи дієздатності (рішення Європейського суду з прав людини у справі «Наталія Михайленко проти України» (2013) та «Штукатуров проти Росії» (2008)).

Представник Уповноваженого з соціальних та економічних прав Олена Колобродова поінформувала, що за зверненням Т., яка була на особистому прийомі, відкрито провадження Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. В рамках провадження до ДУ «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров’я України» направлено відповідний запит та вивчається питання про доцільність внесення змін до законодавства для ухвалення судом рішення про визнання фізичної особи недієздатною на безоплатній основі в цивільному процесі. 

Також підтримано ініціативу щодо необхідності напрацювання чіткого алгоритму дій для батьків у питаннях визнання їхніх хворих дітей  недієздатними та у призначенні опікунів.

Крім того, звернулися громадяни щодо сприяння в захисті їхніх житлових прав як інвесторів житлової нерухомості.

Заявники поінформували, що житловий комплекс, де вони мешкають, ввели в експлуатацію з численними недоліками (відсутність водо- та електропостачання, системи протипожежної охорони, відсутні ліфти, не облаштована прибудинкова територія), які до цього часу не усунуто інвестором-забудовником.

За результатами особистого прийому Олена Колобродова повідомила, яких захордів вживатиме Офіс Уповноваженого, та роз’яснила заявникам їхнє право звернутися до суду з позовом до забудовника про захист своїх майнових прав як інвесторів у зв’язку з невиконанням ним своїх зобов’язань.