01/06/2022 18:55

Представник Уповноваженого з дотримання прав дитини та сім’ї взяла сьогодні участь у міжнародному круглому столі «Захист прав дітей та молоді в умовах війни»

Представник Уповноваженого з дотримання прав дитини та сім’ї Аксана Філіпішина взяла сьогодні участь у міжнародному круглому столі «Захист прав дітей та молоді в умовах війни» на базі Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Захід присвячений Міжнародному дню захисту дітей та стану додержання прав дітей в умовах війни.

В умовах воєнного конфлікту забезпечити права дитини, гарантовані Конвенцією ООН про права дитини, майже неможливо.

Війна щодня негативно впливає на права та інтереси понад 7,5 млн дітей України.

Діти стикнулися з порушенням їхніх прав на життя і здоров’я, захист від насильства, на виховання обома батьками, права на освіту, громадянство, права знати своїх батьків та мати власну індивідуальність та інші.

З початку повномасштабного вторгнення рф 24 лютого в Україні загинули 243 дитини, постраждали 446.

Однак фактичну кількість загиблих і поранених дітей встановити неможливо через активні бойові дії та тимчасову окупацію деяких територій.

Понад 2 млн дітей виїхали за кордон, рятуючись від війни. Ще 2,5 млн - стали внутрішньо переміщеними особами.

Сьогодні домашнім завданням для правників є аналіз міжнародного і національного законодавства на предмет відповідності новим викликам, які з’явились у сфері захисту прав дитини у зв’язку із війною. Адже з’явились нові категорії дітей, які постраждали від війни, що вимагає перегляду профільного законодавства та, зокрема, статті 30-1 Закону України «Про охорону дитинства», яка визначає поняття дітей, які постраждали внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів.

Актуальною є проблема залучення дітей до участі у збройних конфліктах, що відсилає нас до норм Факультативного протоколу до Конвенції ООН про права дитини щодо участі дітей у збройних конфліктах та вимагає притягнення до кримінальної відповідальності за втягнення дітей до таких дій.

Окрім того, у зв’язку із масовим переміщенням дітей, через запровадження спрощеної процедури перетину кордону, розлучення з батьками, втратою зв’язку із рідними, необхідним є врегулювання внутрішньо сімейних відносин. Саме тому варто переглянути норми Сімейного кодексу України на предмет достатності нормативно-правового регулювання.

Порушення основоположного права дітей на життя і здоров’я є неприпустимим злочином, що потребує застосування ефективних юридичних процедур розслідування та покарання. Доцільно провести аналіз міжнародних актів на їхню достатність та ефективність для застосування у захисті прав дитини.

Необхідно приділити увагу проблемам, які виникають із забезпеченням прав дітей не тільки в умовах війни, а і у післявоєнний період.