09/10/2022 14:30

Представник Уповноваженого виступила на Варшавській конференції з людського виміру ОБСЄ

Представник Уповноваженого з додержання прав громадян, постраждалих внаслідок збройної агресії проти України, Ольга Алтуніна, виступила на Варшавській конференції з людського виміру ОБСЄ. Промова стосувалася гуманітарної ситуації в умовах російської агресії.

З основних позицій:

Війна Росії проти України продовжує загострювати масштабну гуманітарну кризу та спонукати людей до подальшого переміщення. У зв’язку зі щоденними обстрілами Росією населених пунктів, прилеглих до районів ведення бойових дій, гуманітарна ситуація у цих регіонах є надзвичайно складною. Напади на цивільне населення та цивільну інфраструктуру з боку РФ ставлять під загрозу життя людей, вони не мають доступ до базових послуг - забезпечення продуктами харчування, ліками, освітою, медобслуговуванням, а також до адміністративних послуг.

З настанням осінньо-зимового періоду очікується масове переміщення людей з районів проведення бойових дій, де російськими військами пошкоджено та вщент зруйновано об’єкти житлово-комунальної інфраструктури, системи енерго- та газопостачання. Така міграція може здійснюватися як за кордон, так і всередині України. Таким чином, для розгортання додаткової кількості місць, з метою розміщення таких осіб у безпечних регіонах, є потреба у їхньому облаштуванні, зокрема, ліжками, комплектами постільної білизни, побутовими приладами.

Особливої уваги потребує ситуація на тимчасово окупованих територіях, де окрім кричущих порушень прав людини (таких як фільтрація, незаконне затримання, тортури, катування тощо), Росія створює гуманітарну кризу і робить все для знищення українців. Так, люди залишаються без засобів існування, доступу до води, їжі, ліків і тепла.

Крім того, Російська Федерація блокує та обмежує доступ міжнародних гуманітарних організацій, зокрема, Міжнародного Комітету Червоного Хреста на тимчасово окуповані території України для доставки ними гуманітарних вантажів, які вкрай необхідні для виживання населення в таких складних умовах. Також, міжнародні організації, в тому числі МКЧХ, не мають доступу до військовополонених та цивільних заручників, яких росіяни утримують у нелюдських умовах.

Окремо представник Уповноваженого звернувала увагу на досить критичну ситуацію зі становищем внутрішньо переміщених осіб, яких в Україні наразі понад 4,6 млн. ВПО надали притулок у будівлях приватного сектору, закладах освіти, фізичної культури, спорту, оздоровчих таборах та санаторіях, що не завжди відповідають умовам для нормального та комфортного проживання. Ураховуючи те, що можливості держави обґрунтовано обмежені в спроможності розмістити вимушених переселенців та забезпечити їхні базові потреби, необхідно залучити міжнародну допомогу. Зокрема, це стосується доправлення ВПО, які проживають в місцях компактного проживання, гарячого харчування, теплого одягу, засобів обігріву, побутової техніки тощо.

Крім того, Ольга Алтуніна наголосила, що діти з числа ВПО, яких на сьогодні понад 1 млн осіб, позбавлені доступу до освіти. Тому наразі є потреба у забезпечені їх ноутбуками у кількості понад 150 тис. одиниць.

Представник Уповноваженого закликала міжнародні організації долучитись до підтримки і допомоги Україні та посилення захисту прав осіб, які постраждали та продовжують страждати від війни.