10/05/2023 17:29

Представник Уповноваженого Михайло Спасов взяв участь у консультаціях щодо реалізації законодавства із захисту прав національних меншин (спільнот)

Представник Уповноваженого Михайло Спасов взяв участь у консультації щодо реалізації законодавства із захисту прав національних меншин (спільнот), зокрема розробки Загальнодержавної цільової національно-культурної програми «Єдність у розмаїтті», яка спрямована на реалізацію міжнародних зобов’язань України у сфері захисту прав національних меншин з урахуванням контексту військової агресії росії проти України та наслідків політики російської насильницької асиміляції, що тривала століттями.

Захід відбувся 8 травня під головуванням Віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольги Стефанішиної.

Участь у зустрічі взяли представники національних меншин  (спільнот) та корінних народів, міжнародних організацій (ОБСЄ, Ради Європи, ООН), Європейської Комісії та дипломатичних місій держав-членів ЄС.

Задля врахування інтересів представників національних меншин (спільнот) та корінних народів України Державною служби України з етнополітики та свободи совісті (далі – ДЕСС) було проведено 2 громадських обговорення, які відбувались у форматі надсилання письмових пропозицій та зауважень.

ДЕСС організовано 20 зустрічей з громадськими об’єднаннями національних меншин (спільнот) і корінних народів, представниками експертного середовища, зокрема зустрічі відбувались із залученням Представника Уповноваженого Михайла Спасова, директора Департаменту моніторингу додержання рівних прав і свобод, прав національних меншин, політичних та релігійних поглядів Ганни Барабаш та працівників відділу з питань прав національних меншин, корінних народів та релігійних поглядів Департаменту.

Секретаріатом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини (далі – Секретаріат Уповноваженого) опрацьовано проєкт розпорядження Кабінету Міністрів України «Про схвалення Концепції Загальнодержавної цільової національно-культурної програми «Єдність у розмаїтті» на період до 2034 року». Зауваження Секретаріату Уповноваженого до проєкту враховані в повному обсязі.

Участь у консультаційних зустрічах з представниками громадських

об’єднань національних меншин (спільнот) брали представники Ради Європи, Європейської Комісії та посольств держав етнічного споріднення національних меншин (спільнот) України.

Слід зазначити, перевагою державної цільової програми, як нормативноправового акту, є можливість визначити систему дій органів державної влади та їх фінансового забезпечення у багаторічній перспективі.

Окремо на зустрічі обговорили стан забезпечення освітніх, інформаційних та культурних прав національних меншин (спільнот) в місцях їх компактного проживання.

Учасники зустрічі висловили свої пропозиції та зауваження щодо реалізації в Україні законодавства щодо захисту прав національних меншин (спільнот) та наголосили на важливості продовження системного діалогу.