01/12/2023 11:53

Представник Уповноваженого долучився до вебінару «Надання допомоги постраждалим від гендернозумовленого насильства: наявні сервіси та послуги»

Представник Уповноваженого з рівних прав і свобод, прав національних меншин, політичних та релігійних поглядів Михайло Спасов узяв участь у вебінарі «Надання допомоги постраждалим від гендернозумовленого насильства: наявні сервіси та послуги».

Михайло Спасов розповів учасникам вебінару про роль Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у розбудові системи допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та торгівлі людьми.

Учасників вебінару поінформовано, що Уповноваженим на постійній основі здійснюється парламентський контроль за додержанням конституційних прав і свобод людини і громадянина та захист прав кожного на території України. Додержання прав осіб, які постраждали від домашнього насильства і торгівлі людьми є одним із ключових напрямів діяльності Уповноваженого, незважаючи на збройну агресію Російської Федерації на території України.

Одними із найуразливіших категорій до потрапляння в ситуації торгівлі людьми в умовах широкомасштабного вторгнення Російської Федерації на території України є особи, які перебувають на тимчасово окупованих територіях. За участі Уповноваженого започатковано практику надання статусів особи, яка постраждала від торгівлі людьми, громадянам України, які під час окупації населених пунктів Російської Федерації, або під час перебування у полоні на території Російської Федерації та тимчасово окупованих територіях України (цивільні заручники), піддавались різним видам експлуатації, тортурам, були примусово залучені до участі у збройному конфлікті. Одержання такого статусу гарантує постраждалим особам надання безоплатної медичної, соціальної, психологічної, а також одноразової матеріальної допомоги.

Михайло Спасов наголосив, що за реагування Уповноваженого встановлено статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми: за 2022 рік – 2 особам; за 2023 рік – 5 особам. Секретаріатом Уповноваженого опрацьовано 15 звернень з питань порушень прав осіб, які постраждали від торгівлі людьми. Розглянуто звернення та поновлено права 3 особам, які постраждали від торгівлі людьми, на видачу відповідних довідок та виплату одноразової матеріальної допомоги.

Крім того, з початку 2023 року до Уповноваженого надійшло 148 звернень про порушення прав осіб, які постраждали від домашнього насильства та проведено 17 моніторингових візитів та безвиїзних перевірок з питань додержання прав осіб, які постраждали від домашнього насильства. Найбільш поширені питання у зверненнях, які надходять до Уповноваженого: притягнення кривдників до відповідальності, одержання гарантованої допомоги, розміщення до спеціалізованих служб підтримки, порушення прав постраждалих на інформацію. Також в умовах воєнного стану Офіс Омбудсмана стикається з суттєвими прогалинами у забезпеченні координації та взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і торгівлі людьми.

Підсумовуючи свій виступ, Представник Уповноваженого з рівних прав і свобод, прав національних меншин, політичних та релігійних поглядів поінформував, що Уповноважений має 24 Представники в регіонах. Завдяки такій розгалуженій системі представництв Офіс Омбудсмана намагається стати ближче до громадян та надати їм можливість звертатися за поновленням їх прав. Це досить важливий ресурс для місцевих громадських організацій та суб’єктів взаємодії на місцях.

Михайло Спасов подякував за запрошення у зазначеному вебінарі та зауважив, що війна вплинула на всі без винятку сфери суспільного життя, перед постраждалими від домашнього насильства та торгівлі людьми постали нові виклики, в першу чергу захисту життя і здоров’я себе та своїх дітей.