07/04/2023 10:11

Працівниками Секретаріату Уповноваженого розпочато моніторинг умов проживання ВПО у Волинській області

Працівниками Департаменту моніторингу прав громадян, які постраждали внаслідок збройної агресії проти України разом з регіональним представником Секретаріату Уповноваженого та представниками Благодійного фонду «Право на захист» розпочато моніторинг умов проживання ВПО у Волинській області. В ході першого дня перебування відвідано п’ять місць компактного поселення ВПО, зокрема:

• заклад дошкільної освіти «Сонечко» Цуманської селищної ради Волинської області;

• колишню будівлю Олицької міської лікарні;

• хостел, розташований в селі Липини Луцького району Волинської області;

• гуртожиток Рожищенського фахового коледжу Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С. З. Гжицького;

• помешкання церкви «Фіміам».

Частина МКП облаштовані в старих будівлях, які потребують капітального або часткового ремонту. Адміністраціями закладів, а також органами місцевого самоврядування подекуди вживаються заходи, направлені на створення умов проживання, проте, окремі з них знаходяться у вкрай незадовільному стані.

Особливої уваги потребує приміщення хостелу, розташованого в селі Липини (11 ВПО), оскільки у кожній кімнаті, відведеній для проживання ВПО, та в місцях загального користування, наявні видимі сліди плісняви та грибку, каналізація будівлі знаходиться в незадовільному стані. Випаровування стічних вод призводить до наявності смороду, що робить нестерпним перебування в будівлі. Найбільше обурення викликає те, що з мешканців стягується орендна плата за проживання у відведеному приміщенні, однак, на їх нарікання щодо умов проживання в ньому ані адміністрація зазначеного закладу, ані відповідний орган місцевого самоврядування не реагують.

У приміщенні гуртожитку Рожищенського фахового коледжу Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С. З. Гжицького (61 ВПО) дах знаходиться в занедбаному стані, при сильних зливах підтоплюються кімнати, розташовані на другому поверсі, що в подальшому призводить до надмірної вологості у приміщенні.

Варто зауважити, що в окремих із відвіданих МКП проживають особи з інвалідністю, у тому числі й маломобільні, проте у жодному з приміщень немає архітектурної доступності та пристосувань для маломобільних громадян (людей на візках по сходах допомагають зносити самі ВПО). Крім того, деякі особи з інвалідністю потребують соціального супроводу та забезпечення догляду, однак, навіть маючи на те законні підстави, отримують відмови у призначенні допомоги по догляду, що є неприпустимим.

При цьому, у межах моніторингу проведено анонімні опитування мешканців МКП, під час яких надано детальні роз’яснення й практичні рекомендації громадянам, в частині реалізації їхніх прав.

Питання приведення умов проживання у відвіданих МКП до відповідного стану залишається на контролі Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.