03/10/2022 09:42

Позаплановий повторний моніторинг додержання прав людини і громадянина на медико-соціальну експертизу Департаментом охорони здоров’я Львівської ОВА

Секретаріатом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини здійснено безвиїзний позаплановий повторний моніторинг додержання прав людини і громадянина на медико-соціальну експертизу Департаментом охорони здоров’я Львівської обласної військової адміністрації (далі – Департамент) в умовах воєнного стану.

Департаментом виконано рекомендації Уповноваженого за результатами моніторингу, що був проведений працівниками Секретаріату Уповноваженого у травні поточного року з питань додержання тимчасового спрощення порядку проходження медико-соціальної експертизи в умовах воєнного стану, а саме щодо заочного проходження експертизи незалежно від реєстрації місця проживання особи.

Під час моніторингу досліджувалися питання додержання медико- соціальними комісіями комунального закладу Львівської обласної ради «Львівський обласний центр медико-соціальної експертизи» (далі – КЗ ЛОР «ЛОЦМСЕ») порядку проведення медико-соціальної експертизи на період воєнного стану на території України відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 08.03.2022 № 225, а також складання і контролю за виконанням індивідуальних програм реабілітації особи з інвалідністю (далі – ІПР) та визначення ефективності реабілітаційних заходів, що передбачено Порядком складання форм ІПР особи з інвалідністю, затвердженим наказом МОЗ України від 08.20.2007 № 623.

Моніторингом не виявлено порушення прав людини та громадянина при встановленні або продовженні інвалідності в умовах воєнного стану щодо заочного проходження медико-соціальної експертизи незалежно від реєстрації місця проживання особи.

Попри те, що в умовах воєнного стану інвалідність та ІПР продовжуються до останнього числа шостого місяця після припинення або скасування періоду дії воєнного стану, КЗ ЛОР «ЛОЦМСЕ» проводить повторні огляди громадян за направленням ЛКК, контролює виконання і надає особам з інвалідністю оновлені ІПР.

Водночас у межах моніторингу з’ясовано, що із 2530 ІПР, контроль за виконанням яких було проведено в червні 2022 року, лише 488 (19%) виконано в повному обсязі; 1223 (48%) виконано частково; 819 (32%) не виконано.

При перевірці встановлено, що до складу медико-соціальних комісій входять представники органів, діяльність яких припинена у зв’язку зі змінами в законодавстві.

Також виявлено проблемні питання щодо можливості оперативного обміну інформацією, що міститься в Централізованому банку даних осіб з інвалідністю, між медико-соціальними експертними комісіями та іншими учасниками реабілітаційного процесу.

За результатами моніторингу відповідні рекомендації надано Міністерству охорони здоров’я України, Міністерству соціальної політики України та Львівській обласній військовій адміністрації.