27/06/2024 14:22

Порушення прав підопічних психоневрологічного інтернату, евакуйованих з Дніпропетровщини: результати моніторингу

Група НПМ у складі представника Секретаріату Уповноваженого Владислава Онищенка, регіонального координатора Уповноваженого у Дніпропетровській області Катерини Недоступ та представниці громадської організації Алли Демичевої здійснила відвідування НПМ підопічних комунального закладу «Іллінський психоневрологічний інтернат» Дніпропетровської обласної ради.

Понад два роки підопічні з ментальними розладами та інвалідністю утримувались в інтернатному закладі в зоні активних бойових дій Нікопольського району. Осіб з інвалідністю було евакуйовано до м. Пʼятихатки лише 28 лютого 2024 року.

Під час спілкування з членами групи НПМ, підопічні та супроводжуючі особи згадували постійні обстріли Нікопольщини ворогом, тривале перебування у підвальному приміщенні інтернату без забезпечення базових потреб.

Тимчасове проживання підопічних організовано у відділенні місцевої лікарні. Приміщення відділення не використовувалось тривалий час, потребує термінового ремонту, поліпшення санітарно-гігієнічного стану.

Відділення не пристосовано для постійного проживання осіб з інвалідністю – житлові приміщення, вбиральні та душові кімнати не відповідають вимогам Державних будівельних норм. У вбиральнях корпусу не функціонують рукомийники.

Підопічні не забезпечені твердим інвентарем. Люди, у тому числі ліжкові хворі, сплять на ліжках з панцирними сітками та дерев’яними дошками. Моніторами виявлено жінку з інвалідністю, яка за відсутності допоміжних засобів для пересування та облаштованого простору, весь час перебуває на підлозі.

Встановлено, що цілодобовий догляд за 26 особами забезпечують лише чотири супроводжуючих, ротація яких відбувається щотижня. Водночас за місцем тимчасового перебування (евакуації) не забезпечено належного спостереження за станом здоров’я підопічних, надання медичної допомоги. Підопічні позбавлені можливості отримувати медичні, реабілітаційні послуги та психологічну підтримку. Заняття для осіб із психічними розладами та психологічні консультації не здійснюються.

Закладом не отримано ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики. Декларації з сімейним лікарем за місцем тимчасового переміщення (евакуації) не укладено.

Директор інтернату не забезпечив перевезення до закладу медичної документації підопічних (зокрема, медичних карток, листів призначень, індивідуальних програм реабілітації тощо). Надання психофармакологічних препаратів підопічним, зі слів супроводжуючих, здійснюється безпосередньо за телефонним узгодженням.

Продукти харчування зберігаються із порушенням вимог товарного сусідства, без відповідного маркування. На харчоблоці виявлено протерміновані продукти.

Питний режим у кімнатах (в тому числі для ліжкових хворих) не організовано.

Будь-які споруди цивільного захисту, придатні для укриття підопічних та персоналу, на території лікарні відсутні. У разі оголошення сигналу «повітряна тривога» підопічні не мають можливості переміститися у безпечне місце.

Питання додержання прав тимчасово переміщених (евакуйованих) підопічних продовжує перебувати на контролі регіонального представництва Уповноваженого у Дніпропетровській області.

За результатами моніторингового візиту будуть скеровані відповідні акти реагування до Дніпропетровської обласної військової адміністрації та центральних органів виконавчої влади.