21/11/2023 14:12

Поновили право на доступ до правосуддя та право на пенсійне забезпечення

У травні 2023 року до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини звернулась громадянка Г. з питання порушення права на доступ до правосуддя, що виникло внаслідок тривалого вирішення питання щодо розгляду Шостим апеляційним адміністративним судом (далі – ШААС) заяви про виправлення описки в постанові ШААС, а також порушення права на пенсійне забезпечення, що виникло внаслідок відсутності можливості в Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі – Головне управління) виконати постанову ШААС про призначення заявниці пенсії.

Детально ознайомившись зі змістом звернення громадянки Г., встановлено, що тривале вирішення питання щодо розгляду ШААС заяви про виправлення описки в постанові ШААС стало наслідком невстановленого місцезнаходження матеріалів справи після її розгляду судом апеляційної інстанції.

Крім того, встановлення місцезнаходження матеріалів справи ускладнював і факт ліквідації Окружного адміністративного суду міста Києва (далі – ОАСК) та утворення Київського міського окружного адміністративного суду із місцезнаходженням у місті Києві, відповідно до Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13.12.2022 № 2825-IX.

З метою вжиття заходів реагування, спрямованих на поновлення порушених прав заявниці, за зверненням громадянки Г. Уповноваженим було відкрито провадження.

У межах відкритого провадження, надсилались листи до ОАКС, ШААС та до КОАС.

Ураховуючи те, що за результатами усіх заходів, здійснених у межах провадження, виникла ситуація, за якої від ОАСК, КОАС та ШААС було отримано абсолютно різну інформацію щодо місцезнаходження матеріалів справи, Уповноваженим було прийнято рішення щодо необхідності направлення до Державної судової адміністрації України (далі – ДСА) листа з метою проведення перевірки, спрямованої на встановлення місцезнаходження матеріалів справи, а також за необхідності сприяння їх направленню до ШААС з метою розгляду заяви про виправлення описки в постанові ШААС, що надало б можливість розпочати виконання судового рішення щодо призначення заявниці пенсії.

У відповідь ДСА поінформувало про те, що за результатами опрацювання листа Уповноваженого, встановлено, що адміністративна справа за апеляційною скаргою заявниці на рішення ОАСК надійшла від КОАС до ШААС.

Внаслідок отримання таких відомостей від ДСА, було здійснено моніторинг інформації, розміщеної на офіційному вебпорталі «Судова влада України» та встановлено, що ухвалою ШААС заяви громадянки Г. та Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про виправлення описки в постанові ШААС– задоволені.

На підставі отриманої інформації, з метою поновлення права громадянки Г. на пенсійне забезпечення та належне виконання рішення суду, Секретаріатом Уповноваженого було направлено додатковий лист-запит до Пенсійного фонду України щодо надання інформації про стан виконання постанови ШААС, зважаючи на те, що попередньо на листи Уповноваженого, Пенсійний фонд України поінформував про те, що постанову суду ШААС буде виконано Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві в межах повноважень після надходження відповідного рішення про виправлення описки.

У відповідь, Пенсійний фонд України поінформував про те, що на виконання постанови ШААС з урахуванням ухвали про виправлення описки, громадянці Г. призначено пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» з врахуванням заробітної плати державного службовця, визначеної в довідках Державного агентства резерву України. Пенсією в новому розмірі громадянка Г. забезпечена з жовтня 2023 року.

Так, внаслідок дій, що були здійснені у межах провадження Уповноваженого, було встановлено місцезнаходження матеріалів судової справ, що ускладнювалось фактом ліквідації ОАСК, проконтрольовано та вжито заходів щодо пришвидшення розгляду заяв про виправлення описки в постанові суду, поновлено право на належне виконання рішення суду, що має своїм наслідком поновлення права на пенсійне забезпечення.

Нагадуємо, що в разі порушення прав, Ви можете звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;

на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;

на гарячу лінію: 0800501720;

за тел. 044-299-74-08