11/10/2023 11:08

Перевірка стану забезпечення Чернівецькою РВА функціонування спеціалізованих служб підтримки осіб, які постраждали від домашнього насильства

З метою з’ясування стану забезпечення Чернівецькою районною військовою адміністрацією функціонування спеціалізованих служб підтримки осіб, які постраждали від домашнього насильства, Департаментом моніторингу додержання рівних прав і свобод, прав національних меншин, політичних та релігійних поглядів Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини проведено безвиїзну перевірку.

Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» передбачено, що спеціалізовані служби підтримки постраждалих осіб утворюються місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування відповідно до законодавства та діють на основі типових положень про спеціалізовані служби підтримки постраждалих осіб, затверджених Кабінетом Міністрів України.

За результатами безвиїзної перевірки стало відомо, що на території Чернівецького району функціонує 3 притулки для осіб, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі:

1. Обласна комунальна установа «Чернівецький обласний центр соціально-психологічної допомоги», яка надає спеціалізовані послуги у Притулку для осіб, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі (далі – Притулок). У Притулку особи, які постраждали від домашнього насильства, отримують такі послуги: психологічні, соціально-побутові, соціально-медичні, інформаційні, юридичні. Протягом 2022 року у Притулку отримали послуги – 42 особи та протягом 9 місяців 2023 року – 44 особи. Станом на 01.10.2023 у Притулку перебувають 10 осіб, які постраждали від домашнього насильства. При Притулку 02.06.2021 створено мобільну бригаду соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі та придбано автомобіль.

2. Відділення для осіб, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі при обласній комунальній установі «Соціальний центр матері і дитини» (далі – Центр) затверджено розпорядженням Чернівецької обласної ради. Постраждалим особам від домашнього насильства у Центрі надаються такі послуги: психологічні, соціально-побутові, соціально-медичні, інформаційні, юридичні. Протягом 2022 року та 9 місяців 2023 року до Центру особи, які постраждали від домашнього насильства не направлялись. Станом на 01.10.2023 у Центрі відсутні особи, які постраждали від домашнього насильства.

3. Благодійний фонд «Місто Добра» створений за кошти благодійного всеукраїнського проєкту – Центр доброти для мами і дитини «Місто Добра». У закладі особи, які постраждали від домашнього насильства отримують безоплатні соціальні послуги, забезпечуються харчуванням, тимчасовим житлом, медичною допомогою. Станом на 30.09.2023 у закладі перебуває 32 особи, з них жінки – 11, діти – 21.

За результатами безвиїзної перевірки буде підготовлено звіт із зазначенням позитивних досягнень, недоліків у діяльності, а також рекомендацій щодо покращення забезпечення Чернівецькою районною військовою адміністрацією функціонування спеціалізованих служб підтримки осіб, які постраждали від домашнього насильства.