25/01/2023 12:21

Офіс Омбудсмана звернувся до ДМС щодо недопущення дискримінаційних проявів у роботі працівників ДП «Документ»

Під час здійснення моніторингу ЗМІ з питань дотриманням рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, було виявлено інформацію про розміщення працівниками Київського паспортного сервісу «Документ» в мережі «ТікТок» відеоролика під звуковий супровід із фільму «Тримай хвилю», де герой фільму презентує свої нагороди з серфінгу, проте замість нагород на відео чоловік, який працює в паспортному сервісі, знайомить глядачів із працівницями установи.

Звертаємо увагу, що сексизм – це будь-які дія, жест, візуальний прояв, вимовлені або написані слова, практика або поведінка, в основі яких лежить ідея про те, що людина або група людей гірші через свою стать, та які проявляються в публічній або приватній сферах, у мережі або поза нею і скеровані на (або спричиняють), серед іншого, на підтримку та посилення ґендерних стереотипів (відповідно до Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи CM/Rec(2019)11 щодо запобігання та боротьби з сексизмом).

Сексизм у ЗМІ (електронних, друкованих, візуальних і аудіо) сприяє формуванню  середовища, у якому толерують «повсякденний» сексизм і представляють його незначним.

Крім того, сексизм має багато форм і наявний у державному та приватному секторах на робочому місці. Він проявляється в сексистських коментарях і поведінці, які спрямовані на працівника чи групу працівників, та включає, серед іншого, принизливі коментарі, об’єктивізацію, сексистський гумор і жарти, надто фамільярні зауваження, примус людей мовчати чи ігнорування їх, безпідставні коментарі про вбрання чи зовнішність, сексистську мову тіла тощо.

Серед рекомендацій, спрямованих на боротьбу із сексизмом у державному секторі, Комітетом Міністрів Ради Європи надано рекомендацію урядам Держав- членів забезпечити підготовку працівників державного сектора щодо важливості несексистської поведінки під час роботи з громадянами та колегами. Така підготовка повинна включати визначення сексизму, його різних проявів, методи розвінчування ґендерних стереотипів і упереджень, а також способи реагування на них.

Державна політика щодо забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків відповідно до статті 3 Закону України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків» спрямована зокрема на утвердження ґендерної рівності, недопущення дискримінації за ознакою статі, а також виховання і пропаганду серед населення України культури ґендерної рівності, поширення просвітницької діяльності у цій сфері.

Враховуючи, що Державне підприємство «Документ» перебуває у сфері управління Державної міграційної служби України, Секретаріат Уповноваженого звернувся до ДМС із проханням вжити заходів щодо підвищення обізнаності та недопущення в майбутньому дискримінаційних за будь-якою ознакою проявів у роботі працівників Державного підприємства «Документ».