24/02/2025 16:14

Одеса. Трагедія, яка не мала статися. Відповідальність, яку не можна ігнорувати.

Україна була шокована новиною про смерть хлопчика, тіло якого знайшли в морозильній камері в Одесі. Ця історія – не просто заголовок у медіа. Це трагедія, якій можна і потрібно було запобігти.

Такі випадки не повинні залишатися лише страшними новинами, що обговорюють декілька днів у мережі. Потрібна системна робота, щоб унеможливити подібні трагедії в майбутньому. За дорученням Омбудсмана України Дмитра Лубінця здійснили моніторинговий візит до низки закладів в Одеській області, аби з’ясувати, чому ця дитина опинилася в небезпеці, що врешті призвело до її смерті.

Що виявили?

  • Мама дитини — дитина, до того ж, яка мала статус дитини, позбавленої батьківського піклування, без родини і соціальних звʼязків. Вона народила у 16 років. Служба у справах дітей замість допомоги дівчині надала їй повну цивільну дієздатність, а за тим — повну відповідальність не лише за себе, а й за дитину, а потім і за другу дитину.
  • Служби у справах дітей Одеської області системно ігнорували свої обов'язки. В порушення законодавства, не надали мамі з дітьми статусу родини, яка перебуває у складних життєвих обставинах. Адже служба, яка працює не може не мати на обліку таку родину, і не надавати їй постійний супровід.
  • Центри соціальних служб Одеської області системно ігнорували повідомлення від правоохоронців про можливу небезпеку для дітей, у звʼязку із перебуванням в таких умовах проживання, проте повідомлення ігнорувалися до трагедії, де зараз всі намагаються перекинути відповідальність на іншого.

Основою цього злочину стала байдужість. Байдужість дорослих, що маючи посади і повноваження, зобовʼязані захищати права дитини.

Не можна заплющувати очі на проблему! Держава не може перекладати відповідальність на тих, хто сам потребує підтримки. Неповнолітня мати не мала шансів впоратися сама — і тепер ми маємо загиблу дитину і зламану долю молодої мами та її другої дитини.

Що зроблено?

  • Офіс Уповноваженого ініціював подання до Одеської обласної військової адміністрації щодо бездіяльності посадових осіб, відповідальних за захист дітей.
  • Інформацію передано до Офісу Генерального прокурора та Національної поліції України для проведення подальшого розслідування.

Омбудсман України вимагає не лише політичної відповідальності (відсторонення та звільнення посадовців), а й кримінальної по завершенню слідства, для всіх, чиї дії чи бездіяльність призвели до трагедії.

Цей випадок — не просто ще одна історія в кримінальних зведеннях. Це тест на зрілість держави. Чи готові ми не тільки висловлювати обурення, а й змінювати систему, яка допускає такі трагедії.

Офіс Омбудсмана контролюватиме хід слідства, щоб ця трагедія не залишилася без справедливого реагування.