13/01/2025 17:57

Наслідки агресії РФ на довкілля — катастрофічні. Світу важливо розслідувати злочини екоциду!

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець повідомив, що Римський статут — це документ, який визначає юрисдикцію Міжнародного кримінального суду в Гаазі, яка наразі поширюється на найбільш тяжкі злочини: злочини геноциду, злочинів проти людяності, воєнні злочини і злочини агресії.

У цьому переліку, на думку Омбудсмана України, має бути й злочин екоциду. Кілька ключових тез чому:

Україна у серпні минулого року ратифікувала Римський статут Міжнародного кримінального суду (МКС) та з 1 січня 2025 року стала 125-ю повноправною державою – учасницею Римського статуту МКС.

Дії РФ завдають нищівної шкоди навколишньому середовищу, порушуючи право на безпечне для життя та здоров’я довкілля не лише населення України, а й всього людства. Замінована майже третина території нашої держави, забруднені водні ресурси та повітря, існування потенційної радіаційної загрози через окупацію Запорізької АЕС, теракт на Каховській ГЕС і атака на Дніпровську ГЕС — всі ці дії держави-агресора спричиняють широкомасштабну і довгострокову шкоду довкіллю. 

Попри це міжнародне право має прогалини в питаннях, що стосуються екологічних злочинів. У Римському статуті Міжнародного кримінального суду не передбачено злочин екоциду, а визначення воєнних злочинів щодо навколишнього природного середовища під час війни — вкрай обмежене.

“Зазначу, що врегулювання питання кваліфікації злочину екоциду надасть можливість притягувати до відповідальності за злочини проти довкілля, вчинених під час збройних конфліктів на території будь-якої держави, а також і в Україні. Варто системно підходити до формулювання рамок визнання злочину екоциду та його криміналізації у міжнародному праві”, — додав Дмитро Лубінець.

Уповноважений ВР України з прав людини постійно здійснює парламентський контроль за додержанням конституційних прав людини і громадянина на безпечне для життя і здоров’я довкілля.

Також за ініціативи Омбудсмана готується спеціальна доповідь «Про стан додержання прав громадян на чисту та доступну воду в умовах дії правового режиму воєнного стану». 

Вода, як і повітря, є одним із найважливіших компонентів довкілля, а в умовах зміни клімату та у зв’язку з підривом греблі Каховської ГЕС це питання стало ще більш актуальним. Результатом спеціальної доповіді будуть рекомендації для різних гілок влади та для органів місцевого самоврядування, спрямовані на поліпшення стану забезпечення прав громадян на чисту та доступну воду.

 “Наша країна є першою у світі, яка набуває досвід у розслідуванні воєнних злочинів проти довкілля та екоциду”, — підкреслив Дмитро Лубінець.

Уповноважений висловив сподівання, що визнання екоциду міжнародним злочином в Римському статуті — це наступний важливий крок як для України, так і для всієї світової спільноти.