16/08/2022 09:09

На Рівненщині відбувся просвітницький семінар щодо додержання права громадян на захист в умовах воєнного стану

Регіональний представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Рівненській області Олександр Сєрих взяв участь в просвітницькому семінарі «Організація взаємодії адвокатів із системою безоплатної вторинної правової допомоги в умовах воєнного стану» за участю керівництва Регіонального та Рівненського місцевого центрів БВПД та 30 адвокатів, які співпрацюють із системою. Захід проведено на базі Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Рівненській області (далі – БВПД).

Олександр Сєрих висвітлив можливі напрями співпраці з системою безоплатної правової допомоги та адвокатами у питаннях захисту прав осіб, які утримуються у місцях несвободи області, оскарження дій та бездіяльності органів державної влади та місцевого самоврядування та надання правових консультацій громадянам.

Окрім того, учасників семінару ознайомлено з особливостями роботи системи «Custody Records», яка передбачає фіксацію у відділах поліції та ізоляторах тимчасового тримання всіх дій із затриманою особою, моментів виклику та прибуття адвоката до неї, а також проведення постійного відеонагляду. Під час заходу учасникам повідомлено про практику пілотування цієї системи в Рівненському управлінні поліції, Сарненському та Вараському відділах поліції ГУНП у Рівненській області, а також можливості отримання інформації про порушення прав людини, зафіксованих в її базах даних.

Також обговорено питання неприбуття або несвоєчасного прибуття адвокатів до затриманої особи, порушення строків виконання доручень про надання правничої допомоги засудженим особам, які фіксувались Секретаріатом Уповноваженого під час моніторингових візитів національного превентивного механізму.

Окремо під час заходу учасники зупинились на питанні надання БВПД внутрішньо переміщеним особам. Зокрема, встановлено, що з початку 2022 року до системи безоплатної правової допомоги області звернулося 1425 ВПО, з них: 1348 – за наданням безоплатної первинної правової допомоги (у т.ч. складання заяв, скарг, документів правового характеру та отримання консультацій); 77 – за наданням БВПД (складання документів процесуального характеру, представництва в суді). Внутрішньо переміщені особи найчастіше зверталися з питаннями розірвання шлюбу, стягнення аліментів, відновлення втрачених документів, встановлення факту, що має юридичне значення та визнання особи недієздатною.

Підсумком семінару стало акцентування уваги адвокатів на необхідності належного реагування на порушення прав підзахисних, у тому числі катування, а також жорстокого чи такого, що принижує гідність, видів поводження та покарання, інформування про такі факти Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

Окрім того, працівникам системи БПД та адвокатам наголошено на необхідності належного захисту прав внутрішньо переміщених осіб, з урахуванням актуальних потреб у правовій допомозі цій категорії громадян.