21/11/2022 10:21

На Рівненщині відбувся правопросвітницький захід з нагоди 10-річчя запуску національного превентивного механізму в Україні

Радник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Василь Курилас, працівник Секретаріату Уповноваженого в Рівненській області Олександр Сєрих та регіональний координатор взаємодії з громадськістю Уповноваженого в Рівненській області Сергій Іллюк провели онлайн-лекцію, приурочену діяльності національного превентивного механізму (далі – НПМ), 10-річчя запуску якого відзначалося в Україні на початку місяця.

Презентація проводилась для працівників Головного управління Національної поліції в Рівненській області та підпорядкованих підрозділів, Департаменту освіти і науки Рівненської обласної державної адміністрації (далі – Рівненська ОДА), Департаменту цивільного захисту та охорони здоров’я населення, Департаменту соціальної політики Рівненської ОДА, їхніх підпорядкованих структурних підрозділів в області та підвідомчих закладів, а також представників органів державної влади та місцевого самоврядування, які забезпечують та координують роботу місць несвободи на Рівненщині. В заході взяли участь 157 осіб.

Василь Курилас розповів історію запровадження національного превентивного механізму в Україні, створення Департаменту з питань реалізації національного превентивного механізму відповідно до профільного Закону України «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини», діючу модель «Омбудсман +», законодавчі підстави проведення моніторингових візитів до місць несвободи. Також висвітлено питання основних повноважень Омбудсмана при виконанні парламентського контролю за додержанням конституційних прав і свобод людини і громадянина.

Олександр Сєрих та Сергій Іллюк, на прикладі раніше проведених ними моніторингових візитів НПМ до місць несвободи на Рівненщині, довели учасникам заходу інформацію про випадки виявлених порушень прав людини, а саме: права на життя і здоров’я, медичне забезпечення, гідні умови перебування, приватність, володіння, користування та розпорядження своєю власністю, свободу і особисту недоторканність, право на звернення, належний засіб юридичного захисту та свободу від катування, а також про вжиті за їхніми результатами заходи з метою усунення порушень.

Окрім того, учасників поінформували про нові підходи у роботі Департаменту НПМ, його оновлену структуру, взаємодію Секретаріату Уповноваженого з громадськими організаціями та моніторами, а також про плани щодо системного підвищення кваліфікації учасників моніторингових візитів.

Наприкінці заходу було обговорено заходи, які вживаються регіональним представництвом Уповноваженого у Рівненській області для покращення стану забезпечення прав і свобод людини в регіоні та надано відповіді на актуальні питання учасників.