07/11/2022 16:10

На Київщині відбулася спільна нарада з керівниками правоохоронних та інших органів щодо додержання прав людини в місцях несвободи в умовах воєнного стану

Працівники Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Андрій Почерпайло та Олександр Яковлєв взяли участь у спільній нараді керівників правоохоронних та інших органів щодо стану додержання вимог законодавства в діяльності виправних колоній та територіальних підрозділів поліції області при виконанні судових рішень у кримінальних провадженнях та застосуванні інших заходів примусового характеру, пов’язаних з обмеженням особистої свободи громадян, в умовах воєнного стану.

Під час наради було наголошено, що в умовах воєнного стану, коли основні зусилля правоохоронців спрямовані на фіксування та розслідування злочинів, пов’язаних зі збройною агресією Російської Федерації проти України, додаткової уваги потребує виявлення фактів вчинення катувань та інших кримінальних правопорушень проти життя та здоров’я особи у відповідних місцях несвободи, де такі злочини можуть бути латентними.

Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод визначає заборону катувань однією з фундаментальних цінностей демократичного суспільства. Відповідно до Конституції України ніхто не може бути підданий катуванню, жорстокому, нелюдському або такому, що принижує його гідність, поводженню чи покаранню.

Втім додержання зазначених основоположних нормативних актів уповноваженими органами повною мірою не забезпечується. Факти катування чи перевищення працівниками органів правопорядку влади або службових повноважень, які супроводжувалися насильством, набувають значного суспільного резонансу, підривають довіру суспільства до правоохоронної системи органів, потребують особливої уваги та принципового реагування.

Діяльність органів правопорядку з метою забезпечення ефективної протидії катуванням та неналежному поводженню вимагає подальшої активізації та удосконалення.

Одним з механізмів виявлення таких фактів та порушень прав осіб у місцях несвободи Державної кримінально-виконавчої служби та Національної поліції, розташованих на території області, є також моніторингові візити відповідних працівників Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, під час яких проводиться конфіденційне спілкування з в'язнями. Інформація про виявлені порушення повинна використовуватись для реагування на такі випадки та поновлення прав осіб.

Представники Секретаріату Уповноваженого акцентували увагу на необхідності неухильного дотримання прав громадян на захист від катувань, жорстокого, нелюдського або такого, що принижує гідність, поводження чи покарання. Крім того, звернули увагу на порушення прав людини, виявлені під час моніторингових візитів до місць несвободи.

Заступник керівника Київської обласної прокуратури повідомив, що органами обласної прокуратури питання додержання прав і свобод осіб у місцях несвободи постійно тримаються на контролі. В органах та установах ДКВС України проводяться перевірки, під час яких виявляються порушення прав людей, вносяться документи реагування та вживаються заходи для усунення порушень.

Учасники наради обговорили питання спільної роботи щодо запобігання, виявлення та припинення порушень прав і свобод людини в місцях несвободи, протидії катуванням або нелюдському поводженню чи такому, що принижує гідність людини.

Досягнуто домовленостей щодо обміну інформацією та проведення спільних заходів, спрямованих на забезпечення конституційних прав і свобод громадян у місцях несвободи.