15/02/2022 09:25

На Черкащині проведено інформаційне заняття для моніторів НПМ щодо моніторингу додержання прав представників ЛГБТІ-спільноти в місцях несвободи

У регіональному представництві Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Черкаській області, за ініціативи ГО «Україна без тортур», відбулося інформаційне заняття для моніторів національного превентивного механізму щодо моніторингу додержання прав представників ЛГБТІ-спільноти в місцях несвободи. В заході взяли участь регіональний представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Черкаській області Юлія Черватюк, регіональний координатор взаємодії з громадськістю Уповноваженого Людмила Проценко, старший інспектор з особливих доручень відділу уповноважених з контролю за додержанням прав людини в поліцейській діяльності (з дислокацією в Черкаській області) Управління дотримання прав людини Національної поліції України, майор поліції Олександр Грама та місцеві громадські монітори національного превентивного механізму.

Під час заходу були розглянуті питання, пов’язані з недотриманням положень Конституції України щодо рівності прав усіх громадян та наявними проблемами дискримінації і стигматизації ЛГБТ в Україні.

Регіональний представник Уповноваженого Юлія Черватюк розповіла про успішні кейси захисту та відновлення прав громадян, які відносяться до ЛГБТІ - спільноти в європейських країнах.

Людмила Проценко зазначила, що сексуальна орієнтація та гендерна ідентичність є невід'ємною частиною гідності та людяності кожної особи, а тому не можуть бути основою для дискримінації.

Старший інспектор з особливих доручень відділу уповноважених з контролю за дотриманням прав людини в поліцейській діяльності зазначив, що на сьогодні в національному законодавстві немає закріплених нормативних стандартів щодо утримання осіб з ЛГБТІ - спільноти в місцях несвободи в Україні.

Крім того, учасники розглянули можливості НПМ під час моніторингових візитів виявляти та в подальшому впливати на розв’язання системних порушень прав представників ЛГБТІ-спільноти в місцях несвободи

Під час дискусії учасники заходу дійшли висновку, що завдяки виявленню та висвітленню фактів дискримінації й стигматизації представників ЛГБТІ - спільноти в місцях несвободи через привернення уваги суспільства до цієї проблеми можливо сприяти змінам у законодавстві. Кожен громадянин, незалежно від його сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності, має право на гуманне ставлення під час тримання під вартою, а також право на свободу від катувань та жорстокого, нелюдського чи такого, що принижує гідність, видів поводження та покарання.

За результатами заходу монітори НПМ отримали практичні рекомендації щодо моніторингу місць несвободи на предмет застосування до представників ЛГБТІ - спільноти жорстокого та такого, що принижує гідність, видів поводження та покарання, щоб надалі сприяти змінам в національному законодавстві.