26/04/2023 15:56

Моніторинговий візит до Полтавського навчально-реабілітаційного центру Полтавської обласної ради

Представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Полтавській області Владислав Носенко спільно з працівником Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Ларисою Кармазін-Денисенко здійснили моніторинговий візит до Полтавського навчально-реабілітаційного центру Полтавської обласної ради з метою моніторингу додержання прав дітей на належні умови утримання, догляду, перебування та харчування, а також права на здобуття освіти та медичне забезпечення.

Полтавський навчально-реабілітаційний центр Полтавської обласної ради є закладом освіти для осіб з особливими освітніми потребами, зумовленими складними порушеннями розвитку. Під терміном «діти з особливими освітніми потребами, зумовленими складними порушеннями розвитку» слід розуміти дітей, які мають два або більше порушення, або дітей, які себе не обслуговують і відповідно до індивідуальної програми реабілітації дитини з інвалідністю потребують індивідуального догляду та супроводу.

У Реабілітаційному центрі працює 8 дошкільних груп, 1 – реабілітаційне відділення, 14 – класів (1 класів – 3 класи; 2 класи – 3 класи; 3 клас – 1; 4 клас – 1; 5 класи – 2 класи; 6 клас – 1 клас; 7 клас – 1 клас; 10 клас – 1 клас). У 2022-2023 н.р.- кількість дітей із складними порушеннями розвитку, які навчаються в закладі освіти 197 (серед них дітей з порушеннями слуху – 9, з порушеннями опорно-рухового апарату – 12, з порушеннями інтелектуального розвитку – 197, тяжкими порушеннями мовлення - 165): Кількість внутрішньо переміщених дітей  у 2022-2023 н.р. – 19 дітей.

У Реабілітаційному центрі наявне ресурсне відділення , яке має спеціалістів (вчителя-дефектолога, вчителя-логопеда та практичного психолога), які ведуть роботу з постійним контингентом дітей (8 дітей) та змінним (11 дітей). Забезпечені дидактичними засобами відповідно до освітніх потреб здобувачів освіти.

У цілому, територія Реабілітаційного центру охайна, багато зелених насаджень, обладнано дитячими майданчиками. Класи належно обладнані, чисті та світлі.

У Реабілітаційному центрі функціонує кімната анімалотерапії, де живуть різні тварини: кролики, морські свинки, щур, папуги, В кімнаті проводять заняття практичні психологи. Одним з напрямів корекційної допомоги дітям є терапія за допомогою тварин.

В умовах живого куточка діти знайомляться з тваринами і протягом тривалого часу спостерігають за їх поведінкою, доглядають своїх улюбленців, вчаться долати свої страхи перед спілкуванням з тваринами. Заняття з анімалотерапії - один з методів комплексної реабілітації особливих дітей, але їх роль в корекційному процесі дуже важлива. Наш досвід показує, що спілкування з тваринами найчастіше є найбільш яскравим і незабутнім епізодом для дітей. Адже, основне завдання навчально-реабілітаційного центру - надання спеціальної допомоги, розвиток емоційної сфери дитини, профілактика і корекція невротичних реакцій і поведінкових відхилень.

За результатами візиту до Полтавського навчально-реабілітаційного центру Полтавської обласної ради готується звіт та рекомендації, які будуть направлені голові Полтавської обласної військової адміністрації.