27/02/2024 10:53

Моніторинговий візит до Денишівської спеціальної школи Житомирської обласної ради

Працівники регіонального представництва у Житомирській області Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в межах моніторингового візиту відвідали Денишівську спеціальну школу Житомирської обласної ради (далі – Заклад/Спецшкола).

Заклад є комунальним закладом загальної середньої освіти, який забезпечує дітям з особливими освітніми потребами, а саме: з тяжкими порушеннями мовлення (алалія, дизартрія, ринолалія, афазія, заїкуватість, загальне недорозвинене мовлення), здобуття загальної середньої освіти І рівня з урахуванням особливостей їхнього психофізичного розвитку та отримання корекційно-розвиткових послуг. Спецшкола має у своєму складі структурний підрозділ: пансіон з частковим або повним утриманням учнів (вихованців).

Головною метою Закладу є всебічний розвиток, навчання, виховання, корекція порушень розвитку дітей з особливими освітніми потребами. Виявлення обдарувань, соціалізація особистості, яка здатна до життя в суспільстві та цивілізованої взаємодії з природою, має прагнення до самовдосконалення і здобуття освіти впродовж життя, готова до свідомого життєвого вибору та самореалізації, відповідальності, трудової діяльності та громадської активності, дбайливе ставлення до родини, власної країни, довкілля, стати корисним членом суспільства.

Заклад у своїй діяльності керується Конституцією України, Конвенцією ООН «Про права дитини», Законами України «Про дошкільну освіту», «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», «Про охорону дитинства», «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні», актами Президента України, Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства соціальної політики України, рішенням обласної ради, іншими нормативно правовими актами з питань, що регулюють діяльність інтернатних установ, а також Статутом, яке затверджується Органом управління майном.

Станом на день моніторингового візиту до спецшколи були зараховані 78 учнів (вихованців). Віком від 3 до 11 років, з яких 3 мають статус внутрішньо переміщених осіб.

Перевіряючи умови перебування і проживання вихованців, моніторингова група засвідчила, що спеціальна школа забезпечена меблями, технічним обладнанням, генераторами, наявне облаштоване укриття.

За сприяння директора спецшколи здійснюються ремонтні роботи та надається гуманітарна допомога учням (вихованцям). Також наявні сучасні сенсорні кімнати.

Водночас під час моніторингу були виявлені недоліки, що призводять до порушення прав учнів (вихованців), зокрема встановлено:

- порушення прав маломобільних груп населення на доступність, а саме відсутність контрастних виділень порогів при вході до класів, тощо;

- порушення норми житлової площі на одну особу;

- у складських приміщеннях, призначених для зберігання продуктів харчування, наявні деякі продукти, термін придатності яких сплив, порушено правила зберігання товарного сусідства та відсутність маркірування продуктів харчування;

Результати моніторингового візиту були обговорені з керівництвом закладу, в подальшому готується звіт з відповідними рекомендаціями.

Нагадуємо, у разі порушення Ваших прав або прав Вашої дитини кожен громадянин України може звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

- за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;

- на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;

- на гарячу лінію: 0800501720;

- за тел. 044-299-74-08.