25/11/2024 09:04

Моніторинговий візит до Центру соціально-психологічної реабілітації дітей «Щасливе дитинство» на Хмельниччині

Повторний моніторинговий візит до Центру соціально-психологічної реабілітації дітей «Щасливе дитинство» у місті Полонне на Хмельниччині здійснили працівники Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини спільно з експертом проєкту «Зміцнення інституційної спроможності системи захисту прав дитини шляхом проведення моніторингу ситуації з дітьми».

Попередньо заклад відвідували у січні 2024 року й виявили низку порушень прав вихованців. Зокрема, щодо гідних умов утримання й виховання, забезпечення права на освіту, безпеки в умовах воєнного стану.

Поточний моніторинг засвідчив, що адміністрація центру соціально-психологічної реабілітації врахувала лише окремі зауваження моніторингової групи щодо створення належного середовища для дітей, які з різних причин не можуть виховуватися в сім’ї й потребують психологічної допомоги й комплексної підтримки для подолання наслідків складних життєвих обставин.

Зокрема, було приведене до ладу укриття. Здійснюється контроль за станом здоров’я дітей (укладені відповідні декларації з лікарем, медпрацівники упорядковано ведуть медичну документацію). З дітьми налагодив роботу психолог (складені відповідні плани психологічної реабілітації, ведуться практичні заняття, про що свідчать відповідні записи).

З недоліків у роботі закладу, які впливають на додержання прав дітей, зафіксовані під час моніторингового візиту такі:

  • діти досі не можуть повноцінно реалізувати своє право на освіту: школярі різного віку навчаються дистанційно й підключаються до онлайн-занять одночасно з однієї кімнати, в якій перебувають без нагляду дорослих. Належне забезпечення освітнього процесу й виконання домашніх завдань обмежене через недостатню кількість комп’ютерів/планшетів. Варто зазначити, що річний бюджет закладу на 2024 рік складає 5 306 100 гривень;
  • при огляді укриття та медичного пункту виявлені лікарські засоби, термін придатності яких закінчився;
  • у центрі не створені комфортні умови та терапевтичне середовище для проживання вихованців (у користуванні дітей зламані меблі, які потребують заміни й ремонту, у неналежному стані також постільна білизна);
  • не дотримується площа спальних кімнат на одного вихованця, що порушує вільний простір дитини;
  • особові справи дітей вразливих категорій оформлені з порушенням вимог законодавства (в окремих з них відсутні індивідуальні плани соціального захисту, де мають зазначатися базові потреби дитини у розвитку, вихованні, соціальних послугах та шляхи їх реалізації, також немає обліково-статистичних карток дітей);
  • спостерігається формальний підхід у веденні та виконанні наявних індивідуальних планів соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, та дітей, позбавлених батьківського піклування, що може призвести до ігнорування конкретних індивідуальних потреб дитини й порушувати у підсумку її права на належний догляд, освіту, охорону здоров’я, психологічну підтримку, соціальну роботу тощо;
  • не усі приміщення центру відповідають вимогам щодо доступності та безбар’єрності для дітей з інвалідністю.

  За результатами моніторингового візиту готуються звіт та відповідні листи реагування.

Моніторинговий візит здійснено в межах проєкту Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні «Зміцнення інституційної спроможності системи захисту прав дитини шляхом проведення моніторингу ситуації з дітьми», що впроваджується Благодійною організацією West Support in Ukraine.

Нагадуємо, що у разі порушення Ваших прав чи прав Вашої дитини Ви можете звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

• за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;

• на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;

• на гарячу лінію: 0800501720;

• за тел. 044-299-74-08.