08/09/2022 17:44

Моніторинг забезпечення Хмельницькою ОДА ефективної взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству

З метою з’ясування інформації щодо забезпечення Хмельницькою обласною державною адміністрацією ефективної взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, співробітником Департаменту моніторингу додержання рівних прав свобод, прав національних меншин, політичних та релігійних поглядів Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини було проведено планову безвиїзну перевірку.

За результатами моніторингу встановлено, що рішенням Хмельницької обласної ради від 15.09.2021 № 50-6/2021 затверджено обласну комплексну програму підтримки сім’ї, запобігання та протидії домашньому насильству на період до 2025 року.

З метою забезпечення міжвідомчої співпраці щодо реалізації державної політики у сфері запобігання та протидії домашньому насильству на регіональному рівні, розпорядженням голови Хмельницької обласної державної адміністрації створено Координаційну раду з питань сім’ї, гендерної рівності, демографічного розвитку, запобігання та протидії домашньому насильству та протидії торгівлі людьми.

Водночас стало відомо, що розпорядженням Голови Хмельницької обласної державної адміністрації від 13.10.2021 № 743/2021-р обов’язки уповноваженої особи (координатора) з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків покладено на одного із заступників Голови облдержадміністрації. Тобто, згідно з вказаним розпорядженням уповноваженою особою у Хмельницькій області координація заходів здійснюється лише у сфері забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, чим порушуються вимоги Порядку взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 658.

Одним із важливих факторів додержання прав осіб, які постраждали від домашнього насильства, є забезпечення доступу до загальних та спеціалізованих служб підтримки постраждалих осіб для отримання соціальних послуг медичної, соціальної та психологічної допомоги.

В Хмельницькій області діють 4 притулки цілодобового перебування, 6 кризових кімнат цілодобового перебування, 6 спеціалізованих служб первинного соціально-психологічного консультування осіб, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі, 48 мобільних бригад соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі, 2 денних центри соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства, 3 телефони довіри, 1 кабінет корекційно-реабілітаційних послуг.

З метою додержання прав осіб, які постраждали від домашнього насильства, на інформацію, Хмельницькою обласною державною адміністрацією здійснюється інформаційно-просвітницька діяльність та висвітлюється інформація з цього питання на офіційному вебсайті.

Обласним центром соціальних служб проводяться навчання спеціалістів у громадах, до компетенції яких належать питання запобігання та протидії домашньому насильству.

За результатами безвиїзного моніторингу готується звіт, який буде направлено до Хмельницької обласної державної адміністрації із зазначенням недоліків та рекомендацій щодо покращення стану роботи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству.