26/05/2025 09:29

Моніторинг щодо додержання прав громадян на охорону здоров’я при проведенні оцінювання повсякденного функціонування особи

Працівники Департаменту моніторингу додержання соціальних та економічних прав Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини (далі ‒ Уповноважений) спільно з працівниками регіонального представництва Уповноваженого в Хмельницькій області здійснили моніторинговий візит до Хмельницької області щодо стану додержання прав громадян на охорону здоров’я при проведенні оцінювання повсякденного функціонування особи (далі ‒ ОПФО). 

Моніторингова група відвідала Департамент охорони здоров’я Хмельницької обласної державної (військової) адміністрації (далі ‒ Департамент), комунальні некомерційні підприємства «Хмельницька обласна лікарня» Хмельницької обласної ради та «Шепетівська багатопрофільна лікарня» Шепетівської міської ради Хмельницької області, а також поспілкувалась з місцевими жителями – пацієнтами зазначених закладів охорони здоров’я, які були направлені на ОПФО. 

Моніторинг здійснювався за підтримки благодійної організації «Благодійний фонд «РОКАДА» та із залученням представників фонду у якості громадських моніторів. 

Під час моніторингу досліджувалися питання щодо: 

  • затвердженого складу експертних команд (наявності усіх фахівців, які необхідні для комплексного проведення ОПФО, потреби щодо залучення до роботи експертних команд фахівців з інших закладів охорони здоров’я); 
  • проведення навчань для членів експертних команд з ОПФО; 
  • навантаження лікарів, що входять до складу експертних команд з ОПФО; - проведення виїзних оглядів експертними командами за місцем проживання/перебування громадян (в тому числі в інших закладах охорони здоров’я, спеціалізованих будинках для ветеранів війни та праці, громадян похилого віку та осіб з інвалідністю); 
  • здійснення доплат лікарям за участь в роботі експертних команд; 
  • якості та повноти оформлення медичних документів осіб, які направляються лікуючими лікарями; 
  • випадків повернення медичної документації з причини неякісного оформлення, безпідставного направлення на огляд; 
  • строків проведення оцінювання; 
  • наявності скарг від громадян з питань проведення ОПФО; 
  • інших проблемних питань, що виникають у роботі експертних команд та потребують додаткового врегулювання. Окремо вивчалось питання щодо обізнаності/поінформованості громадян з питання проходження ОПФО. 

Під час моніторингу керівництву Департаменту повідомили про відсутність на офіційному сайті інформації щодо питань проходження ОПФО та надали рекомендації, які наразі виконані. 

За результатами моніторингу у закладах охорони здоров’я виявлено проблемні питання, що стосуються відсутності єдиного підходу щодо здійснення доплат лікарям за участь в роботі експертних команд відповідно до навантаження та об’єму виконуваної роботи, а також безпідставного направлення на ОПФО. За результатами моніторингового візиту буде підготовлений звіт з відповідними рекомендації центральним та місцевим органам виконавчої влади. 

Нагадуємо, що у разі порушення прав, Ви можете звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

  • за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;
  • на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;
  • на гарячу лінію: 0800501720;
  • за тел. 044-299-74-08.