04/10/2022 09:15

Моніторинг додержання прав постраждалих від домашнього насильства Прилуцькою РДА на Чернігівщині

Працівник Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Ірина Жмака здійснила дистанційний моніторинг стану ефективної взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та продидії домашньому насильству, з метою ефективного реагування на кожен випадок насильства Прилуцькою районною державною адміністрацією Чернігівської області

Під час моніторингу досліджено нормативно-правові документи, керуючись якими реалізує свої повноваження районна адміністрація, та з’ясовано особливості координації й функціонування механізму взаємодії суб’єктів у сфері запобігання та протидії домашньому насильству.

Відповідно до статті 13 Закону України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків», координатором з питань здійснення заходів у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі та персонально відповідальним за забезпечення своєчасного та ефективного вжиття заходів у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі на території Прилуцького району визначено заступника голови Прилуцької районної державної адміністрації Чернігівської області.

Згідно з вимогами статті 8 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» та Порядку взаємодії суб’єктів у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 658, управління соціального захисту населення районної адміністрації визначено відповідальним за проведення роботи з прийому та реєстрації заяв і повідомлень про вчинення насильства, координацію заходів реагування на факти вчинення насильства, надання допомоги і захисту постраждалим особам, а також роботу з кривдниками.

Для забезпечення міжвідомчої співпраці щодо реалізації державної політики у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі на місцевому рівні, узгодженості заходів у цій сфері, підвищення їхньої ефективності, утворено дорадчий орган - Міжвідомчу раду з питань сім’ї, ґендерної рівності, демографічного розвитку, запобігання насильству в сім’ї та протидії торгівлі людьми при Прилуцькій РДА.

На території створеного Прилуцького району Чернігівської області функціонує 11 територіальних громад.

У кожній громаді визначені уповноважені особи (координатори) з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, запобігання та протидії насильству за ознакою статі, відповідальні за координацію заходів у сфері запобігання та протидії домашньому насильству в органах місцевого самоврядування. У десяти громадах району утворені мобільні бригади для осіб, які постраждали від домашнього насильства та насильства за ознакою статі. Варвинською селищною радою Прилуцького району при КЗ «Варвинський Центр соціальних служб» у 2021 році утворена консультативна служба первинного соціально-психологічного консультування осіб, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі.

За період з січня 2021 року по вересень 2022 року до Прилуцького районного відділу поліції ГУНП в Чернігівській області надійшло 150 заяв і повідомлень про випадки вчинення домашнього насильства.

Згідно з наданою під час моніторингу інформації, при отриманні повідомлень про вчинення домашнього насильства вживаються заходи реагування. Спеціалізованими службами місцевих рад здійснюються відвідування осіб, що повідомляли про вчинення насильства, проводяться бесіди з кривдниками.

Соціально-психологічна допомога постраждалим особам надається членами мобільної бригади безоплатно. Також відповідно до наказу голови Національної поліції України від 05 квітня 2021 року № 269 в Прилуцькому РВП ГУНП було створено мобільну групу реагування на факти вчинення домашнього насильства.

Водночас у діяльності Прилуцької райдержадміністрації виявлено недоліки. Зокрема, порушення права осіб, які постраждали від домашнього насильства, на захист і допомогу, через відсутність мережі спеціалізованих служб підтримки у кожній громаді. Недостатня наповненість офіційного вебсайту Прилуцької РДА та вебсайтів територіальних громад району з питань запобігання та протидії домашньому насильству.

За результатами моніторингу підготовлено звіт та надано рекомендації щодо покращення стану реалізації державної політики у зазначеній сфері.